Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

ODS chce trumfnout OECD, schodek rázně oseká už v roce 2012

Ekonomika

  15:57
PRAHA - ODS bude prosazovat, aby schodek v návrhu státního rozpočtu pro rok 2012 činil nejvýše tři procenta hrubého domácího produktu. Česká republika by tak splnila jedno z kritérií pro přijetí eura. O pět let později by už mělo Česko podle občanských demokratů hospodařit bez deficitu.

Nový volební lídr ODS Petr Nečas foto: ČTK

Podle včerejšího vyjádření Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) je nepravděpodobné, že by Česko snížilo svůj deficit veřejných financí pod tříprocentní hranici dříve než v roce 2013.

Čtěte více:

Letos by se měl dostat poměr schodku veřejných rozpočtů k hrubému domácímu produktu na úroveň 5,7 procenta. Plány, jak cíle dosáhnout, představila ODS na dnešní tiskové konferenci.

Lídra ODS Petra Nečase se můžete ptát v on-line rozhovoru na Lidovkách.cz 

Návrhy ODS

1. Finanční ústava. Přinést má ústavní principy rozpočtové kázně a odpovědnosti. ODS chce sankce za neodpovědnou rozpočtovou politiku pro členy vlády i poslance.

2. Národní rozpočtová rada. Bude ověřovat výdajové rámce rozpočtu a návrhy ovlivňující rozpočet, vzniknout má transformací odboru ministerstva financí a její členy bude jmenovat prezident. Bez vyjádření rady k rozpočtovým dopadům a vlivu na podnikatelské prostředí nebude možné projednat jakýkoliv
legislativní návrh.

3. Jednoduché a nízké daně. ODS chce zjednodušit a zpřehlednit daňové zákony, udržet daně na současné úrovni, odmítá zvýšení odvodů na sociální pojištění.

4. Jednotné inkasní a kontrolní místo. Na tomto místě se budou státu odvádět všechny daně a odvody. Finanční kontroly bude provádět pouze finanční úřad.

5. Vyrovnané rozpočty do sedmi let. V roce 2012 má vláda předložit návrh státního rozpočtu tak, aby jeho schodek dosahoval maximálně tři procenta hrubého domácího produktu. ODS chce navrhnout zákon o vyrovnávání státního rozpočtu do roku 2017.

6. Úsporný rozpočet na rok 2011. Ministři budou muset v roce 2011 snížit své provozní výdaje o pět procent a kapitálové výdaje o čtyři procenta. To by mělo v příštím roce přinést 48,7 miliardy a v dalším roce 25 miliard korun.

7. Dokončení důchodové reformy. ODS chce podporovat penzijní připojištění, konkurenci penzijních plánů a dobrovolný přechod důchodového pojištění do důchodových fondů, z nichž jeden bude státní. Veškeré nové privatizační příjmy budou směřovat na penzijní reformu.

8. Zrušení tří ministerstev a zrušení nebo sloučení dalších státních institucí.

9. Sjednocení regulací. Sloučení regulačních úřadů v síťových odvětvích. Cílem regulace je zvýšit konkurenci v těchto odvětvích.

10. Centrální nákupy a sdílené služby. Položky nad určitý limit se budou nakupovat centrálně, tím se uspoří administrativa a bude možné vyjednat nižší ceny. Standardní nákupy materiálu a služeb pro všechny úřady by se
měly odehrávat výhradně prostřednictvím on-line aukcí.

11. Transparentní veřejné finance. ODS chce urychlit zřízení Státní pokladny a realizaci Účetní reformy veřejné správy. To má přispět ke zprůhlednění finančních toků a zefektivnění rozhodovacích procesů ve
veřejných financích. Výdaje nad jeden milion korun budou zveřejňovány na internetu.

12. Pozměňovací návrhy nezvýší schodek rozpočtu. V rámci druhého čtení nebude možné předkládat návrhy, které povedou k vyšším výdajům veřejných rozpočtů, než bylo  předpokládáno v předloze schválené v prvním čtení.

Sociální demokraté naproti tomu chtějí snížit schodek pod tři procenta o rok později, v roce 2013. Občanští demokraté hodlají prosadit finanční ústavu s principy rozpočtové odpovědnosti a zavedení sankcí pro ministry a poslance, kteří by cíl zdravých veřejných financí porušovali.

"Pokud půjde jakýkoli člen vlády a poslanec proti tomuto trendu, snížíme mu plat. Jasně říkáme, že stát má šetřit na sobě," řekl lídr ODS Petr Nečas. Podle ekonoma Jiřího Schwarze má finanční ústava "chránit národní hospodářství před samotnými politiky".

Státní bankrot není podle Nečase žádný strašák, ale reálná hrozba v
případě, že své předvolební sliby prosadí ČSSD. Ekonomický expert ODS Martin Kocourek hovořil o předvolebním 'gamblingu' politiků. Poukázal na to, že v roce 1993 ČR dlužila 160 miliard korun; podle Kocourka hrozí, že v roce 2014 už bude tuto sumu platit jen na úrocích a čeká ji krach.

Návrhy zákonů, které by ovlivňovaly rozpočet a podnikatelské prostředí, by posuzovala podle plánů ODS Národní rozpočtová rada. Bez jejího vyjádření by nebylo možné žádnou takovou předlohu dál projednat. Podle Nečase je více modelů, jak radu ustavit. ODS počítá s tím, že by její členy jmenoval prezident. Navrhovala by je patrně vláda a sněmovna.

Poslanci by podle plánů ODS nemohli ve druhém čtení zákonů předkládat návrhy na změny, které by vedly k vyšším výdajům veřejných rozpočtů proti původnímu znění předloh.

ODS bude prosazovat dokončení důchodové reformy. Chce, aby si lidé mohli část svých odvodů posílat do fondů. Jeden z nich by zřizoval přímo stát. "Kdo se obává soukromého fondu, může zůstat ve státním," uvedl Nečas.

Fond nebude podle něho tak výnosný, ale bude bezpečný. Náklady důchodové reformy chce ODS pokrýt příjmy z privatizací. "Veškeré výnosy privatizace nejen nebudou projedeny, ale nebudou ani probetonovány," zdůraznil Nečas. ODS také podle něho počítá s možností, že by děti mohly posílat procento z pojištění na důchod svých rodičů.

Další úspory by mělo přinést podle občanských demokratů slučování některých státních úřadů včetně ministerstev.

Jde o spojení například regulačních úřadů, institucí pro ochranu veřejného zdraví a spotřebitelů, úřadů vyplácejících různé dávky a vytvoření jednoho místa pro platby daní a odvodů. Jednotné inkasní místo prosazuje i ČSSD. Ministerstva by podle
Nečase měla být zrušena tři.

Stát by měl ušetřit podle ODS také díky centrálnímu nákupy zboží a služeb. Zprůhlednit by se měly podle občanských demokratů veřejné zakázky.
ODS slibuje, že nebude  zvyšovat daně a odvody na sociální pojištění. Podle Nečase by vyšší daňová zátěž zadusila ekonomiku. Sociální demokraté naproti
tomu navrhují obnovit progresivní zdanění a zvýšit daň ze zisků firem. Celkem chce ČSSD získat na dodatečných příjmech 41 miliard korun a ušetřit chce 29 miliard.

Autor: