Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Okázalost k hazardu patří, zdůvodňuje Hušák rozmařilé utrácení v Sazce

Ekonomika

  13:28
Lidé musejí uvěřit, že jde o byznys, ve kterém se točí velké peníze, jinak se k sázení strhnout nenechají. „Pokud budete chodit ve starých otrhaných šatech jako František z Assisi, neuvěří vám,“ řekl v rozhovoru pro týdeník Ekonom Aleš Hušák, bývalý generální ředitel Sazky.

Šéf Sazky Aleš Hušák. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Český svaz tělesné výchovy mu vyčítá, že svou rozhazovačnou politikou znehodnotil jeho majoritní podíl, který v Sazce donedávna měl. Chce se s Hušákem soudit o téměř miliardovou škodu. Hušákovi ale sebevědomí nechybí a na soud se těší. Zvlášť na to, jak se tam bude prát špinavé prádlo, svěřil se Ekonomu.

O Sazce píše knihu

Nové vedení ČSTV v čele s Miroslavem Janstou na nedávné valné hromadě prezentovalo údajné hlavní důvody pádu Sazky.

ČTĚTE VÍCE:

Že je autorem analýzy o krachu Sazky Jansta, Hušák odmítá. Jak to všechno bylo, prý poodhalí ve své připravované knize. "Má knížka bude hlavně o vztazích," říká. "V každém případě se striktně drží faktů, vypráví jen to, co stoprocentně vím."

'Jsou to příběhy stovek lidí, ne jedince,' říká Hušák

Výstavba předražené sportovní arény ve Vysočanech je podle Janstovy zprávy jedním z rozhazovačných počinů během Hušákova panování v Sazce, které nakonec vedly k jejímu krachu. Hušák v rozhovoru přiznává, že jeho role při výstavbě 'byla obrovská'. "Možná jsem udělal chybu, když se 2. srpna roku 2001 rozhodovalo, jestli se aréna bude stavět. Já u toho mimochodem nebyl. Možná jsem tehdy mohl říci, dělejte si to sami. Ale vy si pořád myslíte, že ten příběh mohl ovlivnit jedinec. To je příběh možná stovek lidí, minimálně 10 bylo důležitých," vysvětlil Hušák.

Aleš Hušák a Sazka

V letech 1995-2011 působil jako generální ředitel Sazky. V roce 2011 se Sazka dostala do insolvenčního řízení a byl na ni vyhlášen konkurz. Z funkce ředitele Sazky byl odvolán loni v červnu. Podle zprávy šéfa ČSTV Miroslava Jansty bral Hušák v letech 2007-2010 5,6 milionu korun měsíčně. To není ale jediný 'nadstandard', který si vedení Sazky dopřávalo. Další miliony ze Sazky odtekly na špatné investice, nákup nemovistostí soch, obrazů a luxusních aut.

ČSTV a další akcionáři Sazky podali v lednu žalobu proti prodeji firmy. V dubnu bylo oznámeno, že SAZKA sázková kancelář, společný podnik PPF a KKCG, přebírá všechny pohledávky. Podle posledního návrhu insolvenčního správce bude věřitelům Sazky vyplaceno téměř 20 procent pohledávek.

Vedle arény jsou mu vyčítány i další zbytečné výdaje - například nákup zámku Rabštejn, pozemků u Trutnova a v Rudné nebo stovky uměleckých děl, které s loterijním byznysem nemají nic společného. "Jsou to jen 'zlá slovíčka," reaguje Hušák. "Sazka do těchto věcí neinvestovala, možná mohla mít o něco vyšší zisk, to je pravda, ale určitě nijak dramaticky vyšší. A také je třeba znovu zdůraznit, že to rozhodně nebyly investice, o nichž by Hušák rozhodoval o své vlastní vůli," tvrdí.

'Tvrdý systém jsem nastavil proto, aby fungoval'

Na otázku, co říká na to, že ho Janstova zpráva líčí jako diktátora a samovládce, odpovídá jednoduše: "To jsou s dovolením píčoviny." Tvrdý systém prý nastavil proto, aby fungoval. "Trval jsem však na tom, že jakmile rozhodnutí padne, už se nesmí měnit. Vždycky sice máte možnost ucuknout, ale to pak projevujete slabost." 

Autor: