27. června 2008 17:53 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Operátoři: Telefónica jedná nekale

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 32Diskuse
Telefon | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Telefon | foto: Lidové noviny

PRAHA Telefon má v Česku už skoro každý, a konkurence mezi mobilními operátory se tak notně zostřila. Jeden z nich – Telefónica O2 – začal v posledních dnech používat novou zbraň. Obvolává klienty svých konkurentů a láká je do své sítě na tarif Neon. T-Mobile a Vodafone proti tomu protestují a přecházejí do protiútoku.

„V posledních dnech jsme zaznamenali, že z telefonního čísla 800 020 202 společnosti Telefónica O2 jsou v masovém měřítku generovány obtěžující hovory našim zákazníkům s marketingovými sděleními Telefóniky,“ řekla mluvčí T-Mobilu Jitka Pacolová.

T-Mobile podle své mluvčí po stovkách stížností od zákazníků toto číslo pro volání do své sítě zablokoval. „Takovéto jednání je jednoznačně nutno hodnotit jako nezákonné. Bezpochyby jde o nekalé soutěžní jednání, možná i porušení zákona o elektronických komunikacích,“ řekl LN šéf právního útvaru T-Mobilu Miroslav Uřičař.

Uvozovky dolníTelefónica jakékoli nařčení z porušení zákona či nekalém soutěžním jednání odmítá.Uvozovky horní

Telefónica jakékoli nařčení z porušení zákona či nekalém soutěžním jednání odmítá. Konkurence podle mluvčího firmy Vlastimila Sršně nestandardně reaguje na tarify Neon. Umožňují totiž volat v síti O2 levně, nebo dokonce zdarma. „Udivuje nás nepodložené obvinění ze strany ostatních operátorů,“ řekl LN Sršeň.

Podle Uřičaře z T-Mobilu se Telefónica dostala k datům o zákaznících zcela jistě nelegální cestou. „Vodafone neposkytl Telefónice O2 ani nikomu jinému osobní údaje o svých zákaznících ani o tom, kolik provolají peněz. Neoprávněné využívání těchto informací považujeme za nefér a neetické,“ řekl mluvčí Vodafonu Filip Hrubý.

Telefónica ale říká, že k číslům přišla zcela standardně „Oslovili jsme statisíce majitelů mobilních telefonů i pevných linek. Obvolávání je zaměřeno na čísla, u nichž máme od majitelů souhlas, dále na náhodně generovaná čísla a na čísla z veřejně dostupných databází,“ tvrdí Sršeň a dodává: „Samozřejmě jsme tedy oslovili i řadu zákazníků konkurence.“

Kauza bude mít téměř jistě dohru. T-Mobile podle své mluvčí uvažuje o podání trestního oznámení a požádá o prošetření celé věci Český telekomunikační úřad i Úřad pro ochranu osobních údajů. Podle neoficiálních informací o podání trestního oznámení uvažuje i Vodafone.
  • 32Diskuse
Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj