Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Jak naplnit rozpočet? ČSSD navrhuje totéž, co vláda

Ekonomika

  15:44aktualizováno  17:16
PRAHA - Rozhořčená reakce opozice na ohlášené vládní škrty na sebe nenechala dlouho čekat. Proti ohlášeným rozpočtovým opatřením se postavily i vládní Věci veřejné či Národní socialisté Jiřího Paroubka.

Bohuslav Sobotka a David Rath v poslanecké sněmovně foto:  František Vlček, Lidové noviny

Zatímco ČSSD vadí kromě konkrétních parametrů škrtů i samotná existence vlády a usiluje o její svržení, VV brojí proti jedné sazbě DPH i úplnému zmrazení důchodů.

Podle předsedy sociální demokracie Bohuslava Sobotky vláda rozpočtovou situaci nezvládá a umí jen škrtat a zvyšovat nepřímé daně.

ČTĚTE VÍCE:

"Návrhy premiéra (Petra) Nečase a ministra financí (Miroslava) Kalouska bohužel nepovedou k rozpočtovému a hospodářskému obratu, ale dostanou naši zemi do ještě rychlejšího ekonomického poklesu, rostoucí nerovnosti a vážných sociálních problémů," píše v prohlášení Sobotka. Podle něj hrozí dokonce rozpad většiny veřejných služeb a státu jako takového.

Co navrhuje ČSSD

1. Odložení či zrušení zavedení druhého penzijního pilíře.

2. Odložení či zrušení daňové reformy.

3. Vyřešení rozpadu výběru daní od živnostníků, kteří jsou neúměrně daňově zvýhodněni oproti zaměstnancům.

4. Obnovení daňové progrese, zrušení současných stropů sociálního pojištění a stropů na odvody zdravotního pojištění.

5. Zrušení finanční kompenzace v rámci restituce majetku církvím.

ČSSD však kromě kritiky navrhuje i pět vlastních opatření, která by mohla státní pokladnu stabilizovat. Poněkud paradoxně jsou však dvě z nich totožná s vládními návrhy – zavedení daňové progrese a omezení daňových paušálů u živnostníků.

V dalších třech návrzích jak ušetřit pak socialisté opět požadují zrušení dosud nerealizovaných vládních rozhodnutí – penzijní a daňové reformy či církevních restitucí.

VV: Dobešovi peníze nechte

Věci veřejné chtějí s koaličními partnery o rozpočtových opatřeních "konstruktivně vyjednávat". Podle vicepremiérky a místopředsedkyně nejmenší vládní strany Karolína Peake VV trvají například na zachování dvojí sazby daně z přidané hodnoty (DPH) a nesouhlasí s úplným zmrazením důchodů, se zrušením porodného a se škrty v rozpočtové kapitole ministerstva školství vedeného jejich ministrem Josefem Dobešem.

Na čem trvají VV:

  • VV trvají na zachování dvojí sazby daně z přidané hodnoty (DPH)
  • Nesouhlasí s úplným zmrazením důchodů
  • Nesouhlasí se zrušením porodného
  • Nechtějí škrty v rozpočtové kapitole ministerstva školství

"Vítáme, že koaliční partneři připustili debatu o progresivním zdanění vyšších příjmových skupin," poznamenala Peake. Další zdroje příjmů do státního rozpočtu chce strana hledat také ve vyšším zdanění hazardu a v boji s šedou ekonomikou.

Škrty rovněž kritizovali Národní socialisté – levice 21. století, které vede Jiří Paroubek. Podle něj vláda nechce ve sněmovně předložit novelu zákona o státním rozpočtu, protože nechce absolvovat nepříjemnou debatu o tom, jak řešit problematiku státního rozpočtu optimálně.

"Škrtací metoda, jak se ukazuje, není tou správnou cestou. Odhaduje se, že v důsledku vládních rozpočtových škrtů přišlo Česko v roce 2011 nejméně o jedno procento růstu HDP. Obdobné to bude letos," uvedl Paroubek.

Rozhodne se do konce března

Konkrétní podobu navrhovaných opatření chce premiér a předseda ODS Petr Nečas projednat v koalici do konce března, aby od dubna bylo možné zpracovat nutné legislativní změny.

Letos budou ve státním rozpočtu zmraženy výdaje za zhruba 23 miliard korun, aby vláda udržela schodek rozpočtu na 3,5 procenta HDP. Pro další roky ale není možné udržet parametry vývoje veřejných financí bez zvýšení sazeb DPH a bez zmrazení důchodů na dva až tři roky. Dočasné zmrazení důchodů by podle představ ministerstva financí doprovázelo i dočasné zvýšení daně z příjmu vysokopříjmových skupin.

Autoři: ,