Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Osobní automobil nebo milion. Průměrná výhra v Účtenkovce bude 260 korun

Ekonomika

  11:50
PRAHA - Osobní automobil nebo jeden milion korun si budou moci každý měsíc odnést výherci účtenkové loterie, kterou ministerstvo financí zahájí 1. října. Celkem na výhry připadne měsíčně 5,4 milionu. Většina z jednadvaceti tisíc výherců však odejde s mnohem menší sumou. Průměrná výhra bude necelých 260 korun.

Účtenkovka foto: Účtenkovka Repro

První losování Účtenkovky proběhne v polovině listopadu. Od té doby se bude losovat každý patnáctý den v měsíci, a to z účtenek vystavených během měsíce předcházejícího.

Od října začne Účtenkovka. K loterii se lidé dostanou přes web nebo aplikaci

Uschovat si účtenky EET jako losy však stačit nebude. Účast v loterii je zdarma, bude však třeba se zaregistrovat a následně přihlásit jednotlivé účtenky prostřednictvím internetu nebo mobilní aplikace. Platí také, že bude možné přihlásit denně jen jednu účtenku od každého obchodníka.

Proti loterii se ozvala Hospodářská komora ČR. Podle ní je Účtenkovka kontroverzní, neboť stát bude do jisté míry konkurovat nabídce soukromých sázkových kanceláří, ty však na druhé straně zatěžuje přísnou regulací.

Za rok, na který je Účtenkovka zatím plánována, výhry dosáhnou celkem 65 milionů korun. V tradičních loteriích a sázkách si loni lidé přišli na 157,1 miliardy.

Infografika

„Chceme posílit obecný názor, že vydávat a brát si účtenku je zcela normální a samozřejmé. Je to standard, na nějž jsou zvyklí obyvatelé mnoha evropských zemí, a já věřím, že se k nim brzy připojíme,“ vysvětlil hlavní důvod zavedení Účtenkovky ministr financí Ivan Pilný. Doplnil, že motivací mají být zákazníkům atraktivní výhry a slušná šance na jejich získání.

Kromě pětašedesáti milionů za výhry ministerstvo utratí ještě přes dvanáct milionů za provoz loterie, který zajistí společnost Diebold Nixdorf. Náklady by však měly být podle úřadu převýšeny přínosy, mezi které patří zejména zvýšení efektivity elektronické evidence tržeb a úspory na kontrolách.

„Peníze vynaložené na účtenkovou loterii jsou poměrně malé a nepochybuji, že se vyplatí,“ uvedl Pilný. Dodal přitom, že přínos Účtenkovky se však nebude měřit snadno.

Rozdělovat jeden nákup na více položek nemá smysl

Zákazníci budou moci do slosování zaregistrovat vyplněním kódů FIK a BKP, data a času vystavení účtenky, DIČ obchodníka, celkovou částkou a informací o režimu tržby neomezený počet účtenek.

Od jednoho obchodníka však nesmí pocházet více než jedna účtenka denně. Náměstkyně ministra financí pro daně a cla Alena Schillerová to odůvodnila zkušenostmi ze zahraničí, kde se lidé snažili uměle zvyšovat svou šanci na získání výhry. Rozdělovat tedy například nákup deseti rohlíků na deset samostatných položek s deseti účtenkami nebude dávat smysl.

Mezi zahraniční země, kde se ministerstvo financí mohlo inspirovat, patří například Chorvatsko, Slovensko nebo Slovinsko.

Naši východní sousedé zavedli účtenkovou loterii na podzim 2013. Prvotní zájem, kdy lidé registrovali za sedm měsíců 59 milionů pokladních dokladů měsíčně, však opadl a v současnosti se v osudí za měsíc sejde jen zhruba 2,5 milionu účtenek.

Podle slovenského ministerstva financí se příjmy státní pokladny díky loterii zlepšily jen o jednotky milionů eur.

„Možný pozitivní vliv loterie na roční výnos daně z přidané hodnoty na základě údajů z roku 2013 je sedm až osm milionů eur,“ uvedlo tehdy ministerstvo. Jen na DPH přitom v té době vybralo 4,74 miliardy eur (téměř 124 miliard korun).

V Polsku má loterie na kahánku

V říjnu 2015 odstartovala účtenková loterie i v Polsku, kde se pravidelně hraje především o automobily nebo elektroniku. Doposud bylo zaregistrováno 150 milionů paragonů, v současnosti jde do osudí necelých pět milionů účtenek měsíčně. Oproti původnímu plánu byla sice o půl roku prodloužena, ale letos už by zřejmě měla skončit, protože spokojenost s ní je obecně nízká.

Účty se losují i v Chorvatsku, kde loterie původně vznikla na podporu výběru daní v turistické sezoně. Z toho důvodu je i tamní kampaň cílená na turisty, a to včetně Čechů. Před dvěma lety byla dokonce určena přímo pro Čechy, kdy za zaregistrování dvaceti účtenek ze svého pobytu mohli vyhrát zájezd na další léto za 50 tisíc korun.

Česká Účtenkovka měla podle původních plánů začít už v polovině letošního roku, příprava se ale protáhla. Ministr financí Pilný pak po svém nástupu do funkce letos na jaře počítal se spuštěním v listopadu. Nakonec se ale zahájení stihne ještě před říjnovými parlamentními volbami.

První výherci 21 025 cen, z nichž dvacet tisíc bude stokorunových, tak budou známi 15. října. Samotné losování bude probíhat pomocí certifikovaného generátoru náhodných čísel.