22. února 2010 21:33 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Ospalá atmosféra na letišti ve Frankfurtu končí, Lufthansa ráno poletí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Ospalá atmosféra na letišti ve Frankfurtu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ospalá atmosféra na letišti ve Frankfurtu. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

FRANKFURT NAD MOHANEM Zrušeno. Zrušeno. Zrušeno. Právě takový byl nejčastější nápis na odletové informační tabuli frankfurtského letiště, které s trochou nadsázky usnulo do lehkého zimního spánku. Kvůli stávce pilotů společnosti Lufthansa zde totiž panovala až ospalá atmosféra, podle některých zaměstnanců se navíc na letišti vyskytovalo i méně cestujících .

"Je tu klid, běžně zde kolem vidíte davy lidí. Normálně to tu žije. Kvůli informacím z médií tady ale žádné masy nejsou," gestikuluje živě postarší proplešatělý muž, který je jako pracovník letiště připraven pomáhat cestujícím zorientovat se v nastalé situaci. Ukazuje přitom na tabuli, kde nápis zrušeno nebliká pouze u pěti letů. Podle něj klid panuje i proto, že se lidé na stávku připravili. V neděli prý byl "mumraj" dvakrát větší než obvykle. "Lidé se připravili," dodává s tím, že tradiční provoz se vrátí zřejmě až stávka skončí. Do poledních hodin ve Frankfurtu přitom zrušili více než 60 letů, fronty se přitom tvořili hlavně na místech, kde se vydávali poukázky na cestu vlakem.

Piloti Lufthansy přeruší stávku, od úterý budou létat

Piloti německé letecké společnosti Lufthansa přeruší stávku za mzdové požadavky a zachování pracovních míst, která měla trvat do čtvrtka.
Piloti se zavázali, že nebudou stávkovat do 8. března. Letecký provoz má být plně obnoven v úterý.
Odbory pilotů zahájili původně čtyřdenní stávku o půlnoci. Dopravce kvůli stávce zrušil zhruba 800 spojů z přibližně 1800 letů, které denně provozuje, včetně pěti odletů z Prahy. Kvůli stávce se nyní s problémy po celém světě potýká odhadem na 10 000 cestujících, kteří měli s Lufthansou letět.
Stávka Lufthansu denně připravuje odhadem o 25 milionů eur. V případě čtyřdenního protestu by podnik utrpěl ztrátu kolem 100 milionů eur (asi 2,6 miliardy Kč).

V modré uniformě společnosti Lufthansa muži přitakává jeho černovlasá kolegyně. "Žádné stresové informace se neodehrály. Nikdo nebyl naštvaný.," říká. Cestující si podle obou zaměstnanců letiště mohli požádat o vrácení peněz, případně jet dále vlakem, pokud by se to pro jejich cestu hodilo.

I přestože média informovala o stávce dopředu, ne všichni o tom, co se chystá, věděli. Po šesté ranní hodině například na letiště přišla Američanka, která chtěla z Frankfurtu pokračovat v cestě. I se svým dítětem však měla smůlu. Neodletěla a podle vyprávění německých novinářů rozlobeně letištní prostor opustila.

Naopak večer byla situace mnohem pokojnější. U hlavního informačního stánku společnosti Lufthansa nebyla prakticky žádná fronta a i cestující, které LN oslovily působily vyrovnaným dojmem. Příkladem byl manželský pár z Argentiny, který jako by nevěděl, že německou leteckou dopravu postihla jedna z nejtěžších stávek v její historii. Spolu se svými dvěma psy, kteří však byli pro cestovní účely schovaní ve velké přepravce, se v klidu připravovali na let do Indonésie. Neletěli totiž s Lufthansou.

Najdete na Lidovky.cz