Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Pád z velblouda bolí i finančně. Kde všude vám pojištění nebude platné?

Ekonomika

  16:03
PRAHA - Věděli jste, že třeba pád z hřbetu velblouda na zem či z obří makety banánu na mořskou hladinu vás může doslova zruinovat, stejně jako nepovedená jízda na vodním skútru či lyžích?
Černý velbloud (ilustrační foto)

Černý velbloud (ilustrační foto) foto: Reprofoto

Tuzemské pojišťovny totiž i tyto aktivity – často vyhledávané českými turisty – považují za rizikové sporty, na něž se vztahuje speciální pojistka. A bez ní může léčba případného zranění přijít až na statisíce korun.

Problém je v tom, že málokterý z Čechů si před odjezdem na dovolenou k moři speciální pojistku pořídí. Mnozí z nich se totiž mylně domnívají, že nejedou-li vysloveně za sportem, stačí běžné cestovní pojištění. Jenomže většina pojišťoven zraněným turistům bez speciální pojistky odmítá uhradit náklady na léčbu a ošetření nebo i za případný převoz do Česka.

Evropská karta zdravotního pojištění EHIC za vás všechno nezaplatí

Spoluúčasti při použití karty EHIC (European Health Insurance Card) v zemích EU a dalších, s nimiž má ČR mezistátní dohody

Bulharsko (1 Leva = cca 13,2 Kč) Lékařské ošetření: 1 % minimální mzdy za každou návštěvu či vyšetření (něco přes 30 Kč, minimální mzda je v Bulharsku nyní cca 240 BGN) Hospitalizace: 2 % minimální mzdy denně po dobu maximálně 10 dnů v roce Rozsah stomatologické péče hrazené ze zdravotního pojištění je velmi malý. V horských oblastech první pomoc a převoz nejsou hrazeny.

Francie Ambulantní ošetření, stejně jako léky, si musíte nejprve uhradit sami. Konzultace u praktického lékaře stojí 22 eur, u specialistů 25 eur. Část lékařů může účtovat ceny smluvní. Lékařské ošetření: 30 % nákladů + 1 euro za návštěvu Laboratorní testy: 40 % nákladů + 1 euro Léky: 0—85 % nákladů v závislosti na nutnosti léků (ta je označena barevnými etiketami), 0,5 eura za každou položku na receptu Nemocniční péče: hospitalizační paušál 16 eur/den za stravu + 20 % nákladů po dobu max. 30 dnů (vážná onemocnění bez spoluúčasti)

Chorvatsko 1 HRK = cca 3,5 Kč Červený předpis = lék se spoluúčastí, modrý předpis = lék bez spoluúčasti. Primární lékařská péče (včetně diagnostického laboratorního vyšetření) , Předepsání léků: 15 HRK Spoluúčast za další druhy lékařské péče: 20 % Pohotovostní služba, dialýza, léčení maligních onemocnění, lékařská péče pro děti do 18 let bez spoluúčasti Maximální finanční spoluúčast na každé faktuře: 3326 HRK

Itálie Lékařské ošetření: až 36,15 eura za návštěvu Léky: až 100 %

Portugalsko Lékařské ošetření: 2,20—9,40 eura (podle typu zařízení a podle toho, zda jde o akutní ošetření) - spoluúčast nepovinná pro děti do 12 let včetně, těhotné ženy a jiné znevýhodněné skupiny osob Léky: dle druhu 5 %, 31 %, 63 %, 85 %, některé zdarma Hospitalizace: nesmí přesáhnout 1/3 částky uvedené v ceníku Health Service

Pokračování tabulky naleznete níže


Častým důvodem, proč se lidé speciálně nepojistí, bývá vyšší cena pojistného – zhruba o dvacet korun na den. Pojištění rizikových sportů se ale nemusí sjednávat na celý pobyt, navíc si ho lze sjednat i z místa pobytu.

Pozor na vášnivé líbánky
Častou chybou je také pojištění na malou částku. Platí to nejen pro pojištění léčebných výloh, ale také pro pojištění odpovědnosti za škodu na majetku a zdraví třetí osoby, které si podle pojišťoven spousta lidí vůbec nesjednává. Škody v hotelových pokojích v řádech až desítek tisíc korun přitom nejsou nic výjimečného.

Mezi perličky pojistných událostí patří například postel rozlomená při líbánkách, květináč shozený dítětem z okna na zaparkovaný mercedes nebo oprava hotelového pokoje, který poničil požár, jehož příčinou bylo tričko odložené na stolní lampě.

Následný oheň způsobil škodu v řádu desítek tisíc, a kdyby dotyčný nebyl pojištěný, musel by hotelu škodu uhradit sám. "Pojištění odpovědnosti se vztahuje i na škodu způsobenou domácím zvířetem, které spolu s majiteli cestuje na dovolenou," dodává Milan Káňa z Kooperativy.

Pojištění odpovědnosti má ale, stejně jako každé jiné, také výluky, což znamená, že způsobíte-li škodu hrubou nedbalostí nebo úmyslně, neuvidíte od pojišťovny ani korunu.

Kufr ztracený z hotelové recepce? Pojišťovny nezajímá
Zatímco s odpovědností za škodu si lidé hlavu nelámou, stále více vyhledávají pojištění zavazadel. Protože ale běžně nečtou smlouvy, netuší, že právě toto pojištění obsahuje mnoho situací, kdy k plnění nedochází. Většina pojišťoven nehradí ztrátu zavazadla během dopravy, kdy za zavazadlo odpovídá přepravce. "Pojištění zavazadel zahrnuje zpoždění letu a zpoždění zavazadel, ale vztahuje se pouze na pravidelné lety, nikoli na chartery," informuje Pavla Paseková z Allianz pojišťovny.

Zpravidla bez peněz končí např. situace, kdy nastoupíte na letišti (nebo před hotelem) do autobusu a zavazadla si předtím dáte dolů do otevřeného prostoru. Nebo pokud je necháte v neuzamčených prostorách hotelu, např. v první či poslední den dovolené. Recepční vám sice řekne, že si můžete zavazadla v hale či v jiném neuzamčeném prostoru nechat, ale zodpovědnost tím za ně nepřevezme. A i kdyby za ně hotel zodpovídal, škodu byste museli vymáhat na hotelu, nikoli na pojišťovně.

Jak je to jinde?

Řecko Léky: 25 %, u léků na chronické a závažné nemoci 10 %, léky na recept je třeba vyzvednout do 48 hodin od vystavení Stomatologické ošetření: základní (plomby, extrakce, atd.) zdarma, pro děti do 13 let bez spoluúčasti Hospitalizace: zdarma ve 3. kategorii, jinak 10 % spoluúčast

Slovensko Léky: 0,17 eur za recept + různá výška spoluúčasti v závislosti na zařazení léku do kategorizačního seznamu léků, o zařazení léku by měl lékař informovat Ambulantní lékařská služba a ústavní pootovostní služba: 1,99 eura Dopravní zdravotní služba (mimo akutní převoz): 0,07 eura za km jízdy a osobu Horská služba není hrazena ze zdravotního pojištění.

Slovinsko Lékařské ošetření: 5—25 % (první pomoc bez spoluúčasti) Stomatologické ošetření: 15 % (ošetření + výplň), protetika až 75 % Hospitalizace: 15—25 % Převoz v neakutním případě: 70 %

Španělsko Léky: 40 % (vyjma důchodců) Stomatologické ošetření: platíte ve většině případů sami. Snažte se vždy při ošetření předložit Evropský průkaz a trvat na úhradě prostřednictvím španělského veřejného systému. V případech, kdy zaplatíte sami v hotovosti a žádáte o refundaci až v ČR, není Španělsko schopno dodatečně ohodnotit výši částky k úhradě, což znamená úhradu jen do výše české ceny.

Turecko 1 YTL = cca 13,5 Kč Před odjezdem si vyzvedněte na pobočce zdravotní pojišťovny formulář CZ/TR 111. Lékařské ošetření ve zdravotním středisku: 3 turecké liry za každé ošetření Lékařské ošetření ve státních nemocnicích: 8 tureckých lir za každé ošetření Lékařské ošetření v soukromých nemocnicích: 12 tureckých lir za každé ošetření Léky: 20 % Zdroj: CMU (Centrum mezistátních úhrad)

Zdroj: CMU (Centrum mezistátních úhrad)



Pojištění zavazadel se zpravidla vztahuje na poškození či ztrátu zavazadla v důsledku dopravní nehody, živelní události, jako je například blesk, povodeň či požár, nebo na odcizení. U toho je ale třeba prokázat násilné vniknutí a většina pojišťoven požaduje zprávu od policie.

"Pojištění zavazadel se nevztahuje na věci, které zpravidla nesouvisí s danou cestou, tedy nejsou obvyklé pro cestování, nebo jsou-li přes noc zanechány i v zamčeném autě," říká Eva Svobodová z pojišťovny Uniqa. Paseková z Allianz pojišťovny uvádí, že zavazadla nesmějí být v autě zamčená mezi desátou hodinou večerní a sedmou ranní.

Pojištění zavazadel se nevztahuje ani na peníze, platební karty, doklady nebo třeba letenky. Mnoho lidí si také nepřečte, že sice mají zavazadla pojištěná například na dvacet tisíc korun, ovšem že současně platí limit pět tisíc na jedno zavazadlo.

Další podrobnosti o nástrahách cestovního pojištění si přečtěte v úterním vydání deníku

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.