27. února 2008 11:46 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pády bank stojí životy tisíců střadatelů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse

LONDÝN/PRAHA Pokud by současná krize na světových finančních trzích vedla k pádu většího množství bank, životy desítek tisíc lidí by se ocitly v přímém ohrožení. Vyplývá to ze včera zveřejněné studie cambridgeské univerzity, která se vůbec poprvé zabývala vztahem bankovních krizí a úmrtnosti.

Vychází z porovnání dat Světové zdravotnické organizace o vývoji úmrtnosti v letech 1960-2002 a bankovních krizí registrovaných ve stejném období Světovou bankou.

Panika klientů upadajících bank vede podle zjištění britských vědců ke stresu podobnému tomu, který prožívají lidé v oblastech zemětřesení, válek nebo teroristických útoků. Prvotním příznakem je prudké zvýšení srdečního rytmu a krevního tlaku, což může často vyústit v srdeční infarkt.

Ve vyspělých zemích se při bankovních krizích zvyšuje míra úmrtnosti o 6,4 procenta, v rozvojových zemích se zvětšuje až o 26 procent. Oběťmi „bankovních stresů“ jsou častěji staří lidé, kterým krize ohrožují celoživotní úspory.

Jeden z posledních příkladů panikařících klientů poskytla britská hypoteční banka Northern Rock, na kterou na podzim loňského roku podnikli její zákazníci „run“ pod vlivem zpráv o propadu hypotečních trhů. Pakliže by podobný kolaps zaznamenalo větší množství bank v zemi, úzkost a stres by mohly přivodit srdeční infarkt a smrt 1300-5100 Britů, uvádí studie.
  • 5Diskuse
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.