Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Reportáže o dluhopisech byly v pořádku, brání ČT před Babišem etický panel

Média

  17:19
PRAHA - Do sporu o trojici reportáží České televize mapujících kontroverzní nákup dluhopisů ministrem financí Andrejem Babišem se vložil Etický panel ČT. Podle jeho závěru byly reportáže v pořádku. Babiš si přitom Radě České televize stěžoval, že příspěvky jsou součástí kampaně proti němu a mají za cíl ho poškodit. O stížnostech rada dosud nerozhodla, k názoru panelu bude přihlížet.

Andrej Babiš během prvního dne druhé vlny EET. foto: Ota Bartovský, MAFRA

Co je etický panel ČT?

Panel je poradním orgánem ředitele České televize, jehož posláním je zaujmout stanovisko k eticky sporným stránkám výstupů ČT. Členy jmenuje přímo ředitel televize, panel má pět členů.
Nejznámějším z nich je patrně bývalý ředitel Akademie věd Václav Pačes, další výraznou osobností je pak doyen české zahraniční žurnalistiky Zdeněk Velíšek. Za členství v panelu se nevyplácí odměna.

„Členové Etického panelu neshledali na těchto pořadech nic neetického. Každý politik, který jednoznačně nevysvětlí své počínání včetně rozporů ve svých veřejných vyjádřeních, nutně vyvolává investigativní zájem ze strany médií,“ stojí v usnesení Etického panelu ČT, jenž k tomuto závěru došel na svém posledním zasedání uplynulý týden. „K posouzení stížnosti měl Etický panel k dispozici text stížnosti včetně dodatečného doplnění, kompletní záběry z vysílání a vyjádření autorů,“ stojí dále v usnesení.

Ministra financí popudila trojice reportáží (dvě v pořadu 168 hodin a jedna v Reportérech ČT) z přelomu ledna a února letošního roku, v nichž se autoři podrobně věnovali problematickému nákupu dluhopisů. Babiš je pořídil v letech 2013 a 2014 za 1,556 miliardy korun, přičemž po celé transakci zůstávají dvě vážná podezření: odkud vzal šéf hnutí ANO na koupi peníze a zda skutečným smyslem celé operace nebylo vyhnout se placení daní.

Vedoucí pořadu Reportéři ČT Marek Wollner.

Babiš se proti zmíněným pořadům ostře vymezil, autorku příspěvku Reportérů ČT neurvale označil za „zkorumpovanou pakáž“. Vážně se pak podivil nad tím, jakou pozornost mu médium veřejné služby věnuje. „Pořad Reportéři točí na objednávku. Natočil o mě šestnáct pořadů a teď točíte zase něco o mně,“ vyjel na autorku reportáže ministr financí a první místopředseda vlády.

K názoru panelu budeme přihlížet, zní z Rady ČT

Etický panel nyní jednak potvrdil korektní postup redaktorů ČT, jednak odmítl i Babišovo tvrzení o neúměrném zájmu veřejnoprávního média o jeho osobu. Podle panelu je naopak žádoucí soustředit na vysoce postavené politiky takovou pozornost. „Četnost reportáží týkajících se ministra financí je úměrná významu a postavení v politické i ekonomické sféře České republiky,“ zní druhý závěr panelu.

Jeho postoj k aktuálnímu sporu o reportáže na téma Babišových dluhopisů přitom může napovědět, jak s ministrovými stížnostmi naloží Rada České televize. „Je pouze podkladem pro jednání Rady ČT,“ sdělil serveru Lidovky.cz manažer PR České televize Michal Prokeš. Že názor panelu vezme při projednání stížností v úvahu, potvrdil serveru Lidovky.cz i šéf Rady České televize Jan Bednář. „Je to jedna z možností, jak se k tomu postavit. Budeme to brát v úvahu, až to budeme celé hodnotit,“ poznamenal.

Andrej Babiš během prvního dne druhé vlny EET.
Prodej státních pozemků v Harrachově není dobrý nápad, tvrdí Babiš

Rada se ještě Babišovými podněty nezaobírala, čekala mimo jiné na závěr etického panelu. Vyjádření ji pak podle Bednáře ještě dluží autoři pořadů i jejich nadřízení. „Když už máme vyjádření etického panelu, tak by nic nemělo bránit tomu, abychom dostali všechna a mohli se tím zabývat,“ podotkl Bednář s tím, že by stanovisko mohla rada zaujmout na svém zasedání naplánovaném na 12. dubna, případně v dalším termínu 26. dubna.

Lži budou chtít udržovat až do voleb, říká o kritice dluhopisů Babiš

Jak Babiš vnímá postoj etického panelu není jasné, serveru Lidovky.cz se ho ani přes opakované pokusy nepodařilo zastihnout. Už dříve však serveru vysvětlil, jak se na kritické referování o svých majetkových poměrech dívá. „Neustále na mě vytahují lži z mého podnikání a i když je vyvrátím, tak je opakují znova a chtějí držet tyto pomluvy a další různá lživá témata o mně až do podzimních voleb,“ nechal se slyšet Babiš.

Vysílací rada zpochybňuje objektivitu reportáží ČT o Babišových dluhopisech

O zmíněnou trojici reportáží se bojuje ještě na jedné frontě. Babiš totiž uspěl s podáním na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), jež nyní po ČT žádá vysvětlení o postupu při tvorbě pořadů. RRTV do značné míry přijala Babišův pohled na dané příspěvky. „Došlo k prezentaci situace kolem nákupu korunových dluhopisů Andrejem Babišem způsobem, který mohl vyvolat pochybnosti o nestranném přístupu k osobě respondenta Andreje Babiše a o objektivitě informování o celé kauze,“ zní stanovisko RRTV k reportáži Reportérů ČT.

Veřejnoprávní televize má na vysvětlení 30 dní od obdržení stanoviska RRTV, dosud ho však nedostala. Šéf pořadu Marek Wollner přitom neskrývá údiv nad tím, jakým způsobem vyšla RRTV Babišovi vstříc. „Na tomto konkrétním příkladu bylo zvláštní to, že to vysvětlení a jeho dikce zcela odpovídala argumentům Andreje Babiše. Ty věty vyvolávaly dojem, že rada už se dopředu ztotožňuje s nějakým stanoviskem, ačkoliv žádá o vysvětlení. V tomto to nebylo standardní,“ řekl pro DVTV.

Autor: