Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Pepřenky, holínky, vařící celebrity. Za co chtěl stát utratit 60 milionů

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Jedním z prvních opatření ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) bylo zastavení řady tendrů vypsaných jeho předchůdci. Jako příklad špatného hospodaření s veřejnými penězi uvedl ministr plánovanou kampaň Ryba sladkovodní. Za co hodlalo ministerstvo utratit 60 milionů? Server Lidovky.cz přináší kompletní znění veřejné zakázky.

Vánoční kapři. foto: MAFRA - Martin Horký

Cílem marketingového projektu byla propagace sladkovodních ryb. Z evropských fondů mělo na kampaň připlout 60 milionů korun.

Předchozí projekt Ryba domácí v hodnotě 150 milionů korun skončil podle Jurečky neúspěchem. Prodeje ryb se prý v zásadě nezměnily a ministerstvo bude muset do Bruselu vrátit 30 milionů za chyby v tendru.

Mediální plán kampaně Ryba sladkovodní pro rok 2015.
Mediální plán kampaně Ryba sladkovodní pro rok 2014.

Mediální plán kampaně Ryba sladkovodní pro rok 2015 a 2014.

„Původní projekt směřoval na utracení peněz například na pronájem anglického autobusu double-decker, nákupy filetovacích nožů, pepřenek či holínek,“ uvedl už dříve Jurečka s tím, že to považuje za plýtvání.

Podle agentury Dorland, která Rybu domácí připravovala, ale v Česku spotřeba ryb stoupla a zároveň klesl i prodej z Vietnamu dováženého pangasia – největšího konkurenta tuzemských ryb.

Product placement i vařící celebrity

Podobně jako v případu kalhotek s bobrem na ministerstvu životního prostředí nebo studie o pitelnosti českého piva v resortu zemědělství vám server Lidovky.cz přináší celé znění veřejné zakázky, díky kterému si můžete udělat obrázek o tom, na co všechno stát vynakládá veřejné miliony.

„Hlavním smyslem projektu, jehož je realizace této veřejné zakázky součástí, je prostřednictvím rozsáhlé komunikační kampaně zvýšit konzumaci sladkovodních ryb, a to se zaměřením především na tři druhy – kapra, amura a tolstolobika,“ dočteme se hned v úvodu zadání tendru.

Na desítkách stran detailně specifikujících kritéria výběru můžete objevit úsměvné perličky typu: „Zadavatel, pro větší přehlednost a orientaci, doporučuje oddělení jednotlivých částí nabídky barevnými předělovými listy (rozlišovači).“

Nejzajímavější jsou ale způsoby propagace, které měly zvýšit spotřebu v Česku chovaných ryb. V rámci republikové road-show měly probíhat degustace na farmářských trzích či vinobraních a amuři či tolstolobici se měli "nenápadně" objevovat i v oblíbených pořadech o vaření v rámci takzvaného product placementu.

Pomoci měly i celebrity, které by z českých ryb něco dobrého čas od času uvařily. „Jako výhodnější bude hodnocena nabídka toho uchazeče, jímž předložené zpracované projekty nabídnou (...) širší využití elementů předchozí komunikační strategie na toto téma a intenzivnější propojení kreativního nápadu se značkou a mediálně známou osobností,“ dočtete se také v dokumentaci.

Přestože kampaň navazovala na předchozí Rybu domácí, součástí zakázky bylo i vypracování zcela nového loga a vytvoření nových billboardů, městských vitrín nebo i televizní reklamy.

Autor: