Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Pěstování rybízu v Česku končí. O ovoce není zájem, plochy všech sadů dál klesají

Čeští sadaři končí s pěstováním černého, červeného a bílého rybízu. O ovoce, které se používá především na zpracování, není mezi zpracovatelskými podniky zájem. Výkupní ceny rybízu jsou dlouhodobě velmi nízké a sadařům se jej nevyplatí pěstovat. Po broskvích a angreštu je rybíz dalším ovocným druhem, který mizí z českých produkčních sadů. Celkové plochy sadů v ČR od roku 1989 trvale klesají.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JDI

Že by se u nás testovalo ovoce a zelenina na obsah nitrátů, nitritů a N-nitroso sloučenin to ani náhodou. I firma Geigy -[>-] Švýcarsko deklaruje že naše potraviny májí o 60-80% méně stopových prvků, vitamínů, aminokyselin a enzymů než tomu bylo před 10, 15 či 20 lety. Tyto výsledky potvrzují německé i švédské farmakologické firmy. Až se Babiš pochlapí, dá na modlení a "vše zařídí svou božskou prozřetelností". Potom český rybíz (3 druby) bude dobývat nejen domácnosti v ČR ale i světové trhy.EUV

0 0
možnosti
DS

Angrešt bych si dal. I rybíz mám rád. Určitě radši než ty cizácké naplaveniny jako je třeba avokádo či kiwi.

0 0
možnosti

V našem případě moravskou krajinu.

0 0
možnosti
RV

Prostě nejsme zemědělská země. Pěstovat u nás téměř cokoliv je drahé a je potřeba to dotovat, aby se to podařilo umístit na trh. Vyspělá průmyslová země získává prostředky z průmyslu a služeb.

A zemědělství by se mělo přeorientovat na služby - agroturistiku, tvorba krajiny, volnočasové záliby. Turistů, kteří by rádi navštěvovali pestrou českou krajinu je ve světě nekonečno.

0 0
možnosti
MK

pěstuji rybíz přes 60 let prakticky na stejném místě plus mínus 15 metrů na zahradě u řeky Sázavy ( 22 km ). Posledních 10 let přestává růst a je obalený lišejníkem stejně jako ostatní ovocné stromy - tak ať mi alarmisti vysvětlí to "globální oteplování" !!!!!!

0 0
možnosti
PP

P62e15t35r 35P30r30u81n86e88r

14. 1. 2020 13:16

Článek problematiku pěkně vysvětluje. Já nepatřím ke klimaalarmistům, nicméně ti ovládli Brusel. Pokud to myslí se snižováním CO2 vážně tak je třeba snižovat mimo jiné i spotřebu nafty - tedy omezit zbytečné převozy na dlouhé trasy. Heslo: mysleme globálně, ale vyrábějme lokálně. A jsme zpátky u rybízu, broskví apod.

Navíc je luxusem konzumovat některé ovoce a zeleninu celoročně. Už předci úspěšně a zdravě konzervovali na zimu.

0 0
možnosti