Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Šéf ČT Dvořák platí lobbisty, aby protlačil hospodaření televize přes poslance

Média

  6:00
PRAHA - Generální ředitel Petr Dvořák má strach o své další působení v čele České televize. Sotva ustál krizi vyvolanou stížností redaktorů na neobjektivní vysílání, valí se na něj další kritika, tentokrát kvůli hospodaření.

Petr Dvořák - generální ředitel ČT foto: ČTK

Závěrečnou zprávu o stavu financí televize budou brzy schvalovat poslanci a Dvořák si chce pojistit, že sněmovnou skutečně projde. Najal si proto zkušené lobbisty, kteří mu mají kladné stanovisko politiků obstarat.

Někteří poslanci se totiž netají tím, že čísla z Kavčích hor jsou nepřehledná a že Dvořák má co vysvětlovat. Jeho osud je teď v rukou politiků, a tak mu půdu zajišťují skutečné špičky v oboru. Lobbují za něj lidé z PAN Solutions. Spolumajitelkou firmy je bývalá poslankyně a mluvčí ODS Jana Marcová. Stejní lobbisté mu ostatně před více než dvěma lety pomáhali proklestit cestu až do křesla generálního ředitele.

Rizikoví poslanci

"Nedávno mi zavolal pan Alan Hopp z PAN Solutions, chtěl se sejít a popovídat si o České televizi," potvrdil zájem lobbistů Vladimír Koníček, který šéfuje kontrolnímu výboru sněmovny, ale zároveň pracuje ve volebním výboru, pod který média spadají. Koníček ses Hoppem na půdě Poslanecké sněmovny opravdu sešel. Hoppa prý zajímalo, zda sněmovnou projde závěrečná zpráva o hospodaření veřejnoprávní televize.

„Řekl mi, že to podle informací z kuloárů vypadá, že zpráva nebude schválena. A zda to budou komunisté, kteří případné neschválení budou iniciovat, popřípadě zda se přidají, pokud to navrhne někdo jiný,“ dodal komunistický poslanec. To, co vypadá jako pouhá byrokracie, však skutečně může Dvořákovi srazit vaz. Pokud poslanci dvakrát po sobě závěrečnou zprávu z jakéhokoliv důvodu neschválí, padá tím podle zákona celá Rada České televize, což by Dvořákovu židli mohlo nebezpečně rozkývat. Jeho obavy jsou přitom namístě.

Na posledním zasedání volebního výboru, kde Dvořák hospodaření ČTpřed politiky obhajoval, vystoupil televizní radní Radek Mezulánik s tím, že čísla uvedená v závěrečné zprávě neodpovídají skutečnosti.

Nepřehledná zpráva

„Poskytl nám materiál, v němž tvrdil, že údaje ve zprávě jsou nepravdivé, ČT tvrdila opak. Pro mě stálo tvrzení proti tvrzení, já jsem neuměl v dané chvíli poznat, kde je pravda,“ vysvětlil člen výboru za TOP 09 Daniel Korte, proč se nakonec při závěrečném hlasování zdržel a zprávu nepodpořil. Dvořák se teď obává, že takových poslanců může být napříč sněmovnou víc a že schvalování zprávy pro něj nemusí dopadnout dobře.

Není jasné, jak jsou lobbisté z PAN Solutions za svou práci ve prospěch ředitele televize placeni. Mlčí i vedení firmy.

V roce 2012, po Dvořákově zvolení, totiž uzavřela ČT s PAN Solutions dvouletou rámcovou smlouvu na poskytování poradenských služeb, přičemž by neměla celkem zaplatit více než dva miliony korun. Zda je zájem o hospodaření ČT součástí zakázky, televize přes opakované urgence do uzávěrky listu neobjasnila.

Veřejnost se prý vše dozví

KSČM přitom není jedinou stranou, kterou lobbisté z PAN Solutions oslovili. Podle informací LN stáli i o názory politiků z TOP 09 a ANO. Zatímco zkušené poslance s dlouholetou praxí nezarazilo, že se o hlasování ve sněmovně zajímají lobbisté, nováčky to zaskočilo. „Je to pro mě novinka, ale nemám problém se s nimi sejít, musí to však být na půdě Poslanecké sněmovny a veřejnost se dozví, o čem jsme jednali,“ řekl LN poslanec ANO a člen volebního výboru Martin Kolovratník, kterému se už lidé z PAN Solutions rovněž ozvali.

Dvořák si jistí křeslo ředitele ČT

Proč si Dvořák najal lobbisty, když se politiků může ptát přímo ve sněmovně na jednání příslušného výboru, ředitel ČT nevysvětlil. Přitom se o jejich postoji mohl informovat osobně přímo na jednání minulý týden.

S některými politiky Dvořák hovořil o situaci v nové sněmovně osobně a na privátních schůzkách. Veřejně to přiznal třeba nový šéf sněmovního volebního výboru, bývalý novinář Martin Komárek z ANO.

S Dvořákem večeřel i místopředseda sněmovny za TOP 09 a Starosty Petr Gazdík. „Rozhodně není dobré, když si ředitel ČT někoho zve na soukromé večeře. Pakliže by to bylo v širším formátu a na půdě sněmovny, proč ne,“ pokáral kolegy poslanec Daniel Korte.

Politici zvolí nové radní

Lobbisty přitom podle informací LN nezajímá jen hospodaření. Brousí i kolem dalšího ožehavého tématu – na jaře sněmovna zvolí šest nových televizních radních z patnácti a pro ředitele je důležité mít v týmu loajální lidi. Je to rada, která šéfovi ČT povoluje například více utrácet a schvaluje jeho vize.

Nedávno zase radní ukončili ve prospěch Dvořáka nepříjemný spor v redakci zpravodajství. Část redaktorů si stěžovala, že je vysílání neobjektivní a že vedení redakce jejich práci cenzuruje. Radní ale jejich názory smetli ze stolu a nepovolili ani vznik nezávislé komise, která by konflikt prošetřila. Poslanci slibují, že nováčci v radě nemají být jen poslušné loutky politiků.

„Chceme volit odborníky a vůbec to nemusejí být lidé se stranickou knížkou,“ tvrdí Martin Komárek, který se coby šéf volebního výboru postupně potkává se všemi členy televizní rady. „Rád bych vyvrátil fámy, že dal Andrej Babiš zadání vybrat loajální radní. Budu hlasovat pro takové lidi, kteří mohou televizi jedině prospět,“ slibuje poslanec Martin Kolovratník z ANO.

Nevyloučil, že se na jménech kandidátů bude chtít dohodnout s poslanci ostatních stran. „Nebudu mít problém se zvednutím ruky, pokud se zajímavým kandidátem přijde třeba sociální demokracie,“ prohlásil Kolovratník. Jednání o konkrétních jménech ale zatím podle politiků nezačala. Rada se bude volit pravděpodobně letos v březnu. Ta současná vznikla na základě dohody ODS a ČSSD.

Autoři:

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Administrativní pracovník

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Praha