Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Piráti podali trestní oznámení kvůli bulharským investicím ČEZ. Stát prý přišel o miliardy

Ekonomika

  15:06aktualizováno  16:24
Piráti ve čtvrtek podali trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli hospodaření energetické společnosti ČEZ v Bulharsku. Uvedli to na čtvrteční tiskové konferenci ve Sněmovně. Stát, který je majoritním vlastníkem ČEZ, podle nich přišel o několik miliard v souvislosti s investicí do tamní černouhelné elektrárny Varna.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ČTK

Piráti v říjnu 2018 vyzvali premiéra Andreje Babiše (ANO), aby situaci řešil, podle nich se tak ale nestalo. ČEZ podle svého vyjádření prodal elektrárnu transparentně a vybral nejvýhodnější nabídku.

Po Bulharsku plánuje ČEZ prodat majetek i v Rumunsku a Turecku

ČEZ koupil elektrárnu Varna v roce 2006 za 5,8 miliardy korun, dalších 2,8 miliardy korun vložila firma do elektrárny jako investici. „Tato investice celkově nebyla výnosná, protože v letech 2006 až 2016 vygenerovala investice nikoli zisk, ale kumulovanou ztrátu ve výši 1,2 miliardy korun. Takže bavíme se o nějakých devíti miliardách celkových nákladů na tuto investici, zatímco když byla v roce 2016 elektrárna prodána, tak za ni společnost ČEZ utržila 1,2 miliardy korun,“ řekl předseda pirátského poslaneckého klubu Jakub Michálek. Celková ztráta tak podle něj činí zhruba 8,5 miliardy.

„ČEZ v transparentním prodeji, což potvrdily i renomované mezinárodní společnosti, vybral nejvýhodnější nabídky, jak na prodej elektrárny Varna, tak i pro bulharské distribuční aktivity,“ uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Prodejní ceny při započtení všech příjmů ČEZ během působení v Bulharsku podle něj jasně ukazují, že působení v Bulharsku skončí mírným ziskem. Jak dále uvedl, s ohledem na přeskupování aktiv je od sebe nelze oddělovat, ale je třeba se dívat na majetek v Bulharsku jako celek.

Prodej za ‚zajímavé ceny‘

„Elektrárna byla v roce 2016 prodána jako šrot, který není možné provozovat a generuje pouze ztrátu. Následně však byla jaksi upravena a po prodeji je elektrárna opět v provozu a opět generuje příjmy,“ uvedl Michálek. ČEZ elektrárnu prodal bulharské společnosti SIGDA OOD. Mluvčí ČEZ Kříž ale tvrdí, že elektrárna v provozu není, pouze je schválena jako možný poskytovatel rezervy s občasnou výrobou. „Tamní úřady tu samou žádost ČEZ opakovaně zamítly. To je jeden z nemála důkazů, že tamní subjekt má ze strany bulharských úřadů jiné podmínky pro podnikání v energetice,“ uvedl dále Kříž.

„Elektrárna je jedním z největších zdrojů generování elektriky v jedné části Bulharska. Transakce proběhla tak, že byla prodána podle našeho názoru za nevýhodnou cenu bývalému ministru dopravy a jeho rodině a po několika měsících byla převedena jinému politikovi, který ji za opět zajímavou částku bez doložení finančního krytí dnes vlastní. Je to pan Achmed Dogan, politik z turecké části politického spektra s prokazatelnými vazbami na Rusko,“ uvedl senátor Lukáš Wagenknecht.

Piráti kvůli hospodaření ČEZ na Balkáně interpelovali v minulosti premiéra Babiše i ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO). Michálek řekl, že i ve čtvrtek bude v záležitosti ve Sněmovně interpelovat. „Dostal jsem odpověď Andreje Babiše, že vláda v této věci nevykonává akcionářská práva, která má vykonávat ministerstvo financí,“ uvedl. Piráti mají také na příští čtvrtek domluvenou schůzku s generálním ředitelem ČEZ Danielem Benešem.

ČEZ na bulharský trh vstoupil v roce 2004, ale ze země se rozhodl odejít kvůli sporům s místními úřady, které se táhnou od února 2013. V roce 2016 zahájil ČEZ proti bulharské vládě mezinárodní arbitráž. Požaduje po ní stovky milionů eur, protože údajně nedokázala ochránit jeho investice v zemi. V současnosti jeho bulharská distribuční společnost dodává elektřinu více než třem milionům z celkem 7,1 milionu obyvatel Bulharska.

Autor: