Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Fotka chlapce v kleci symbolizovala děti odebrané od rodin na hranicích. Šlo však o snímek z protestu

Média

  21:10
Washington - Chlapec plačící v kleci jako příklad Trumpovy administrativy. Fotografie, která byla v posledních dnech hojně sdílena na sociálních sítích, podpořila vlnu nevole proti Trumpovu nařízení o přísném „boji“ s migranty na hranicích. Skutečný příběh vzniku fotografie je ale jiný.

Sporná fotografie zachycující malého chlapce v kleci. foto: Leroy Pena

Lidé sdílející fotografii plačícího chlapce upozornit zejména na oddělování dětí migrantů od rodičů na amerických hranicích. Jen od začátku platnosti nařízení bylo takto odděleno od rodiny nejméně dva tisíce dětí. Jak ale upozornila CNN, příběh fotografie je ve skutečnosti jiný.

Fotografie totiž vznikla při červnovém protestu v Dallasu právě proti rozdělování rodin. Další snímek tak zachycuje chlapce, jak pobíhá vedle klece, ve které stojí demonstranti držící nápisy „Přestaňte rozdělovat rodiny“.

20.června 2018 v 16:13, příspěvek archivován: 21.června 2018 v 20:28

@monica_faccini This Trump policy has generated dozens of protests in the United States and this photo belongs to one of those protests and not to a detention center. The photograph was captured on June 10 by activist Leroy Pena at a protest in Dallas. See same child on the outside of the cage. https://t.co/yrsvtsJsIE

Jeden z organizátorů protestu Leroy Pena později sdílel obě fotografie na Facebooku. „Bylo to součástí našeho včerejšího protestu, což nemění nic na tom, že se to aktuálně děje v dětských detenčních centrech po celé zemi,“ napsal Pena na Facebooku. Status byl později smazán. „Chlapec byl zmatený, nevěděl, jak se dostat z klece a když uviděl svoji matku, začal brečet,“ objasnil Pena pro CNN okolnosti vzniku sporné fotografie.

Fotografie přitom vůbec nebyla určena veřejnosti. „Sdílel jsem ji na svém osobním profilu, ale moji přátelé ji začali šířit. Někteří bez mého komentáře,“ uvedl Pena a dodal, že fotografie pomohla přitáhnout pozornost k problému, ačkoliv to nebyl její účel.

12.června 2018 v 06:45, příspěvek archivován: 21.června 2018 v 20:25

This is what happens when a government believes people are “illegal.” Kids in cages. https://t.co/OAnvr9cl3P

Spornou fotografii sdílel mimo jiné i herec Mark Hamill známý ze série Star Wars. Ten ji později z Twitteru smazal. Nachytat se nechal i novinář Jose Vargas, který později uvedl, že fotografie znázorňuje věc, která se skutečně děje, čímž pádem se pro něj jedná o reálnou věc.

Měli bychom se řídit srdcem. Melania kritizuje Trumpovu vládu za odebírání dětí migrantům

Prezident Donald Trump ve středu podepsal dekret ukončující rozdělování rodin migrantů. Na Spojené státy americké se kvůli oddělování dětí snesla vlna kritiky, proti svému manželovi se postavila mimo jiné i Melanie Trumpová.

Odebrané děti zpět rodičům. USA přestanou podle médií stíhat nelegální migranty se svými potomky

Administrativa prezidenta Spojených států Donalda Trumpa prozatím skončí s trestním stíháním migrantů, kteří do USA přijdou nelegálně i s dětmi. S odvoláním na nejmenovaného vládního činitele o tom dnes informoval deník The Washington Post. Ministerstvo spravedlnosti ale podle agentury Reuters uvedlo, že zpráva The Washington Post je nepřesná a že politika nulové tolerance proti nelegálně přicházejícím lidem nadále trvá.

Autor: