22. března 2010 8:40 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Platby kartou budou brzy v Česku bezdotykové. Nebude třeba ani PIN

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Platba platební kartou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Platba platební kartou | foto: Shutterstock

PRAHA První obchodníci letos v Česku umožní revoluční bezkontaktní platby. Za drobné nákupy v supermarketech, u benzinových pump či v prodejnách rychlého občerstvení bude možné platit kartou rychleji a pohodlněji než dosud.

"První obchodníci začnou používat bezkontaktní technologii PayPass ve druhé polovině letošního roku," řekl deníku Právo ředitel společnosti MasterCard Europe pro ČR a Slovensko Brian Lang. Kteří to budou, firma oznámí během druhého čtvrtletí.

PayPass může být součástí jakékoliv čipové karty MasterCard nebo Maestro, která je kromě čipu vybavena i rádiovou anténou. Při platbě takovou kartou do zhruba 400 až 500 korun ji stačí pouze přiložit ke speciální čtečce a je zaplaceno.

Není potřeba dávat kartu pokladní, protahovat ji čtečkou, podepisovat se ani zadávat bezpečnostní kód PIN. "U větších nákupů nad 500 korun bude zapotřebí PIN zadat," doplnil Lang.

Jedním z bezpečnostních prvků systému je automatická žádost o vložení PIN kódu v případě několika po sobě následujících transakcí, a to bez ohledu na výši nákupu. Pro obchodníky bezkontaktní technologie zjednoduší manipulaci s hotovostí, hlavně s mincemi, při placení nízkých částek.

Startuje i konkurenční payWave

Podle Langa by bezkontaktní platby měly do konce roku spustit minimálně tři významné společnosti, které mají v ČR v součtu více než 60 prodejen.

Do konce příštího roku by se na českém trhu mohla ve spolupráci s bankami a obchodníky postupně rozšířit nejen technologie MastarCard PayPass, ale i podobný systém payWave, který provozuje konkurenční společnost Visa.

MasterCard chtěl PayPass zavést v Česku už v roce 2008, teprve nyní se mu však podařilo přesvědčit první banky, které platební karty v tuzemsku vydávají, o výhodách této technologie, napsalo dnešní Právo.

Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz