18. prosince 2007 16:35 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Platy na dráze vzrostou o 7,6 procenta

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 12Diskuse
Vlakové nádraží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlakové nádraží. | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PRAHA Zaměstnanci Českých drah si v příštím roce polepší. Vedení ČD podepsalo s železničními odbory kolektivní smlouvu na rok 2008, která jim zaručuje mzdový růst o 7,6 procenta. Řekl to mluvčí drah Ondřej Kubala.

Smlouva platí pro mateřské České dráhy i jejich dceřinou společnost ČD Cargo a týká se zhruba 55.000 zaměstnanců. V letošním roce mzdy na dráze stouply o 5,6 procenta a průměrná mzda činí 22.256 Kč.

Jednání trvala dva a půl měsíce. "Podepsali jsme pro firmu nejdůležitější smlouvu," řekl po jednání generální ředitel drah Josef Bazala. Smlouvu podepsalo všech sedm drážních odborových svazů. To byl Bazalův cíl, neboť se obával podobného vývoje jako v Německu.  "Oni podepsali sice dohodu z částí odborových centrál, ale mělo to za následek eskalaci konfliktu," řekl k nedávným stávkám německých strojvůdců. Uvedený mzdový růst v sobě zahrnuje několik položek. Například tarifní mzdu, která vyplývá ze mzdových tabulek, příspěvek na penzijní připojištění nebo životní pojištění. Největší spory se vedly o tarify, kde odboráři žádali až 15procentní růst, Bazala nabízel 8,5 procenta. Podle Federace strojvůdců nakonec tarify vzrostou u provozních zaměstnanců o devět procent. Jak řekl Bazala, celkový mzdový růst je ovlivněn tarifní mzdou z 80 procent.

Kolektivní vyjednávání se podařilo na železnici uzavřít před Vánoci potřetí za sebou. Před třemi lety se strany nedohodly a situaci musela řešit nezávislá zprostředkovatelka, rok předtím podepsaly odbory s vedením podniku kolektivní smlouvu až na Silvestra.

Kolektivní vyjednávání na železnici patří k nejsledovanějším, neboť dráhy jsou největším zaměstnavatelem v zemi.
ČTK, Lidovky.cz
  • 12Diskuse
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.