26. října 2012 11:53 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Plenky Huggies zmizí z obchodů. Trh ovládnou Pampers

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Pleny Huggies | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pleny Huggies | foto: huggies.cz

PRAHA Americký výrobce hygienických potřeb Kimberly-Clark se rozhodl ukončit prodej plenek Huggies na většině trhů ve střední a západní Evropě. V rámci škrtů se firma hodlá zbavit pěti továren a propustit až 1500 zaměstnanců. Českých výrobních závodů by se ale propouštění nemělo dotkout.

Výrobce papírových kapesníků Kleenex stáhne Huggies z většiny evropských trhů do 31. března . Například v Itálii ale budou na pultech obchodů i poté stále k dostání.

Tuzemský trh s plenkami by tak měla ovládnout současná jednička v prodeji plenek a největší konkurent Kimberly-Clark – společnost Procter &Gamble s plenkami Pampers. Ty mají v současnosti 44procentní podíl na trhu.

ČTĚTE TAKÉ:

„Na evropském trhu s plenkami působíme přes dvacet let a několikrát jsme se pokoušeli zde uspět. Nakonec jsme ale došli k závěru, že větší hodnoty pro akcionáře dosáhneme spíš odchodem z tohoto byznysu než snahou o jeho ovládnutí,“ vysvětlil předseda představenstva a generální ředitel společnosti Thomas Falk.

V Česku se propouštět nebude

Evropské podniky Kimberly-Clark, které firma hodlá zavřít, sice operovaly s příjmy kolem půl miliardy dolarů ročně, jejich provozní zisk byl ale zanedbatelný. Společnost se chystá propustit až 1500 zaměstnanců a zbavit se pěti továren. O které půjde, není zatím jisté.

Jeden ze závodů Kimberly-Clark se přitom nachází i v Česku. V Jaroměři nedaleko Hradce Králové v roce 1996 pohltila americká firma společnost Zisoft-Bobi. České továrny by se škrty neměly dotknout.

Křišťálová lupa - hlasování 2011

„Oznámené změny nebudou mít na jaroměřský závod přímý dopad, bude fungovat jako dříve. V Jaroměři neplánuje firma žádné propouštění, ale jako organizace musíme nadále pružně reagovat na potřeby kontroly nákladů,“ uvedla na dotaz deníku MF DNES Jana Lutonská z českého zastoupení Kimberly-Clark. Druhý závod v Litovli, který se zaměřuje na dámskou hygienu, bude podle ní „fungovat beze změn dál“.

Jaroměřský podnik z části vyrábí i plenky Huggies a plánované zastavení jejich výroby by podle deníku mohlo ovlivnit i další významnou českou společnost. Znojemská firma Pegas Nonwovens totiž dodává na výrobu plenek netkané textilie.

mevMartin Nevyhoštěný, Reuters
  • 0Diskuse
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!