12. září 2008 14:51 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Plus se do roka změní v Penny Market

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Penny Market | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Penny Market | foto: Lidové noviny

PRAHA Německá obchodní skupina Rewe přebuduje zhruba 120 koupených diskontních prodejen Plus na Penny Markety do konce první poloviny příštího roku. Dalších 30 obchodů Plus by měla získat síť supermarketů Billa. Na dnešní tiskové konferenci to oznámili zástupci společnosti Rewe, která má nyní v Česku 181 prodejen Billa a 171 prodejen Penny Market a díky nákupu diskontů Plus výrazně posílí pozici na českém trhu.

Nákup 150 diskontů Plus skupině Rewe v srpnu povolil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, ovšem s podmínkou, že Rewe po převzetí prodejen Plus prodá čtyři z 500 svých obchodů. Vedení společnosti Penny Market již zahájilo přípravy na fúzi obou obchodních řetězců a zatím neuvažuje o tom, že by některou z převzatých prodejen Plus zavřelo.

Jednatel společnosti Plus Discount ČR Martin Peffek novinářům řekl, že podle podmínek antimonopolního úřadu musí Rewe do konce srpna příštího roku ve čtyřech okresech ČR znovu posoudit svůj tržní podíl. "Nerozhodl (antimonopolní úřad) o tom, že tyto prodejny musíme okamžitě předat konkurenci nebo je zavřít. Máme čas do srpna 2009 rozhodnout se, jak v těchto okresech budeme dál pokračovat," uvedl Peffek.

Rewe koupila diskonty Plus počátkem letošního roku za 255 milionů eur, v přepočtu více než šest miliard korun. Nákup nebyl pro Rewe prvním posílením na českém trhu. Firma loni koupila i odcházející Delvitu a nyní tyto prodejny začleňuje do sítě Billa. V případě Discount-Plus zaplatí Rewe pouze za know-how.

Nynější vlastník Plusu, společnost Tengelmann, si nechává budovy a Rewe bude platit za jejich nájem. "Stále budeme českým diskontním obchodníkem a kromě mezinárodních značkových produktů povedeme v našem sortimentu velký počet českých a
regionálních produktů," uvedl jednatel společnosti Penny ČR Pavel Kebísek, podle kterého budou první prodejny Plus přestavěny na Penny Markety již v letošním roce.

Z pultů diskontních prodejen Plus po převzetí společností Penny Market zřejmě zmizí některé jejich privátní značky, například biovýrobky Biobio nebo Karlův Dvůr.

Rewe s tržbami přes 43 miliard korun předběhne Ahold i Tesco, které o Plus také bojovalo. Větší už je jen německý Schwarz, který má ve svém portfoliu Kaufland a Lidl. Právě s německou skupinou by mohlo Rewe bojovat o prvenství na trhu.

Lidovky.cz, ČTK
  • 1Diskuse
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.