Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Po ztraceném malajsijském letadle bude pátrat soukromá firma. Když uspěje, dostane 1,5 miliardy

Ekonomika

  13:23
KUALA LUMPUR - Pátrání po pohřešovaném letadle společnosti Malaysia Airlines, které zmizelo s 239 lidmi na palubě v březnu 2014 na trase z Kuala Lumpuru do Pekingu, bude obnoveno. Malajsijská vláda uzavřela smlouvu se soukromou americkou firmou pro podmořský průzkum, která dostane zaplaceno až 70 milionů dolarů (1,5 miliardy Kč), pokud se jí podaří během tří měsíců najít trosky stroje z letu MH370 nebo černé skříňky.

Snímek ztraceného boeingu 777 Malaysia Airlines v Paříži v roce 2011. foto: Wikimedia

Dřívější pátrání po letadle v oblasti o rozloze 120 tisíc kilometrů čtverečních západně od australského pobřeží vyšlo na 160 milionů dolarů (3,4 miliardy korun). Pátrací operace, na níž se podílela Austrálie, Malajsie a Čína, nebyla úspěšná a loni v lednu byla ukončena.

Pátrání po zmizelém malajsijském letadle oficiálně skončilo. Trup se nenašel

Vyšetřovatelé na základě nové analýzy pravděpodobné dráhy letu doporučili, aby se oblast hledání rozšířila o dalších 25 tisíc kilometrů čtverečních severním směrem. Australské úřady ale na požadavek prodloužení pátrací akce nepřistoupily, jedna z největších leteckých záhad tak zůstává neobjasněna. Příbuzní lidí, kteří byli na palubě letounu, loňské rozhodnutí ukončit hledání letadla ostře kritizovali.

Malajsijský ministr dopravy Liow Tiong Lai prohlásil, že jeho země je „pevně odhodlána vyřešit tajemství letu MH370“. Podle něj existuje 85procentní pravděpodobnost, že se trosky najdou v oblasti o rozloze asi 25 tisíc kilometrů čtverečních, kterou podle propočtů nově vytyčili experti.

Když se trosky nenajdou, firma nic nedostane

Společnost Ocean Infinity se sídlem v Houstonu v americkém státě Texas dostane zaplaceno jen za předpokladu, že trosky najde. Šéf firmy Oliver Plunkett prohlásil, že pátrací plavidlo Seabed Constuctor, které minulý týden vyplulo z jihoafrického přístavu Durban, podle očekávání dorazí do jižní oblasti Indického oceánu do 17. ledna a pak zahájí práci.

Do pátrání bude nasazeno osm samostatných podmořských robotů s vyspělými kamerami, sonary a senzory. Jejich úkolem bude co nejrychleji zmapovat mořské dno. Podle Plunketta jsou tyto přístroje schopny prověřit 1200 kilometrů čtverečních denně.

Výše odměny závisí na místě nálezu

Jestliže bude letadlo nalezeno na prvních 5000 kilometrech čtverečních prohledávané oblasti, dostane firma Ocean Infinity od malajsijské vlády 20 milionů dolarů. Tato suma může být postupně zvýšena až na 70 milionů dolarů, které by byly vyplaceny v případě, že by se trosky našly mimo vytyčenou oblast.

Ačkoli dosavadní pátrání v Indickém oceánu žádné stopy po letounu na světlo nevyneslo, na plážích ostrova Mauricius a na březích Tanzanie či francouzského ostrova Réunion se našly trosky, u nichž se potvrdilo, že pocházejí ze zmizelého letounu.

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...