Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Počasí drtí včely: medu bude málo a připlatíme si

Ekonomika

  16:32
JIHLAVA - Kvůli deštivému počasí mají letos včelaři na Vysočině podprůměrnou produkci medu. Méně než jindy je hlavně tmavého lesního medu, který je mezi zákazníky nejoblíbenější. V některých částech kraje se kvůli tomu jeho ceny zvýšily až o několik desetikorun.
včela - ilustrační foto

včela - ilustrační foto foto: Lidovky.cz

Podle ankety ČTK se nyní za kilogram medu u včelařů platí přibližně od 90 Kč do 120 Kč, někde přijde nákup o něco levněji, pokud lidé donesou vlastní sklenice.

Na jaře ještě včelaři v kraji věřili, že je čeká dobrý rok, protože jim na rozdíl od loňska podstatně lépe přezimovala včelstva. Snůšku ale poškodily extrémní výkyvy počasí. "Jaro bylo rychlé, květy rychle odkvetly. Včely nestačily vyprodukovat tolik medu. Pak bylo deštivo," popsal Josef Skalník, který včelaří v Novém Městě na Moravě na Žďársku.

Prvního světlého květového medu měl méně než jindy, lesního medu zatím průměrně, ale další už možná nebude. Naopak včelaři na Pacovsku byli spokojeni s prvním letošním medováním, i díky tomu, že bylo hezky, když kvetla řepka.

"Teď čekáme, jestli začne medovat les. Ale v tomhle počasí déšť splachuje kapénky medovice. Tmavý lesní med možná nebude vůbec," uvedl Adolf Sobotka z Roučkovic u Pacova.

Podotkl, že do konce snůšky zbývá jen asi měsíc. "Pak už začneme krmit včely na zimu cukerným roztokem," dodal. Málo lesního medu má zatím i včelař Lubomír Chaloupka z Větrné u Jemnice.

"Vypadá to, že už les medovat nebude. Pokud to bude všechno, není to žádná sláva," konstatoval. S produkcí prvního světlého medu byl ale spokojen.

Loňská produkce medu v kraji se pohybovala kolem 660 tun, což bylo o něco méně, než je obvyklé, kvůli velkému úhynu včel zkraje roku. Včelaři na Vysočině tehdy přišli skoro o čtvrtinu včelstev. Loni na podzim bylo na Vysočině evidováno přes 43.000 včelstev.

Autor: