Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Podnikatelé se připravují na EET. Podívejte se, kdy a jak začne platit

Ekonomika

  15:56
PRAHA - Přesně za týden se spustí dlouho připravovaný projekt elektronické evidence tržeb (EET), který je jeden z klíčových bodů programu ministra financí Andreje Babiše (ANO). Server Lidovky.cz přináší stručný přehled, od kdy, pro koho a za jakých podmínek začne EET platit.

Registrační pokladna. foto: Marie Stránská, MAFRA

Kdo a odkdy
Nejmenší podnikatelé – živnostníci s příjmy do 250 tisíc korun ročně a finančním úřadem schváleným paušálním zdaněním (například jen o víkendech otevřená vesnická hospoda) – se mohou dočkat výjimky z EET. Ti, kteří působí ve stravovacích a ubytovacích službách se však musejí v každém případě od 1. prosince do EET zapojit. A pokud Parlament (možná do tří měsíců) schválí pro tyto nejmenší živnostníky výjimku, budou až pak moci od fiskalizace upustit.

1. fáze – od 1. prosince 2016

Stravovací a ubytovací služby
Ubytování–včetně krátkodobých pronájmů, hotely, kempy, penziony, tábořiště, ubytovny, atd...

Konference Evidence tržeb v praxi v Ostravě.
Účtenková revoluce krok za krokem

Stravování a pohostinství - podnikatelé, kteří nabízejí jídla a nápoje k okamžité konzumaci na místě, tedy restaurace, hospody, kavárny, kantýny, atd... V objektech je k dispozici posezení, vytápění, toalety, šatna, mytí nádobí, úklid prostor....

Výjimku (odklad do dalších fází) má stánkový prodej ve stravování – prodej, který neposkytuje zákazníkům zázemí, stoly, posezení, WC, ...

2. fáze – od 1. března 2017

Maloobchod a velkoobchod
Všechny malé i velké obchody, včetně stánkového prodeje, prodeje na tržištích (s výjimkou zboží, které stánkař sám nevyrábí, ale jen přeprodává).

O výjimce ministerstvo financí jedná pro e-shopy.

3. fáze – od 1. března 2018

Ostatní činnosti, které nejsou v 1., 2. nebo 4. fázi
Například v oboru stravování a pohostinství dodání zboží, které podnikatel sám nevyrobil (tržby, které nejsou stravovací službou, tj. zmrzlina v kornoutu, pop corn v krabici, párek v rohlíku...). Také například taxislužba, silniční nákladní doprava, podnikatelé ve výrobě (pekaři, cukráři, řezníci,...), svobodná povolání (lékaři, právníci,...).

4. fáze – od 1. června 2018

Vybraná řemesla a výrobní činnosti
Výroba oděvů, kožešin, zpracování dřeva, papíru, mýdel, kovových konstrukcí, nábytku, sportovních potřeb, opravy strojů a zařízení (včetně PC), specializované stavební činnosti (elektrikáři, malíři, pokrývači, ...), kadeřnice, maséři, atd...

Doplňkový prodej
Doplňkový prodej malého rozsahu (například kadeřnice prodá zákazníkům vlasovou kosmetiku, pekař ve své výrobně rohlíky,...) nespadá do 2. fáze (velkoobchod, maloobchod), ale až pod kategorii hlavní činnosti podnikatele.

Podmínky:
1) Minoritní činnost není provozována v samostatné provozovně.
2) Platby z minoritní činnosti tvoří max. 49 % z celkových plateb provozovny a současně nepřevyšují částku 175 tisíc korun v dané provozovně za předchozí kalendářní rok.

Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.