20. ledna 2007 9:30 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pojišťovny vyplatí stamiliony

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Škody způsobené na lesních porostech na Karlovarsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Škody způsobené na lesních porostech na Karlovarsku. | foto: Sokol JanČTK

PRAHA Českem se prohnal ničivý orkán. Jeho řádění také odpovídají částky, které budou muset pojišťovny postiženým klientům vyplatit. Pojišťovny se shodují, že celková výše škod bude v řádech stovek milionů korun.

„Škody dosáhnou dvě stě milionů korun,“ informuje tiskový mluvčí České pojišťovny Václav Bálek. Předběžný odhad konkurenční Allianz pojišťovny činí sto padesát milionů korun.

Počet pojistných událostí dosáhne řádu několika desítek tisíc. Například Česká pojišťovna k pátečnímu poledni evidovala zhruba tři tisíce pojistných událostí.

Podobná čísla hlásí také ostatní pojišťovny. Kooperativa ke včerejší čtrnácté hodině registrovala přes dva tisíce škod, ČSOB Pojišťovna čtyři sta dvacet pět. „Odhadujeme, že klienti v následujících dnech ohlásí až dvanáct tisíc případů,“ konstatuje Bálek.

Přírodní živel ničil vše, co mu stálo v cestě. „Počet hlášených škod roste s každou hodinou. Většinou jde o škody na střechách rodinných domů a drobných staveb. Dále se vyskytují škody na autech způsobené pádem stromu,“ sdělila ředitelka odboru služeb klientům neživotního pojištění ČSOB Pojišťovny Iva Knapová.

Z informací České pojišťovny vyplývá, že nejvíce škod je zatím hlášeno ze středních (2600) a západních Čech (2000). V ostatních krajích jde průměrně o tisíc pět set pojistných událostí. „Postiženy jsou především horské oblasti,“ dodává tiskový mluvčí Kooperativy Marek Vích.

Vzhledem ke kalamitě posílily všechny pojišťovny stavy svých zaměstnanců. „V terénu jsou všichni mobilní technici i pracovníci likvidační služby,“ potvrzuje Vích. Také telefonáty postižených klientů budou vyřizovat stovky operátorů.

„Kontaktní centra budou v provozu i po celý víkend,“ uvádí Knapová. U většiny českých pojišťoven lze od pátku škody hlásit také prostřednictvím speciální internetové služby.

Jiří Böhm, Lidové noviny
  • 2Diskuse
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.