10. května 2010 14:34 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pojišťovny zpřístupnily povodňové mapy. Mnohde si připlatíte

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Silnice, zcela zničená povodní | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Silnice, zcela zničená povodní | foto: ČTK

PRAHA Nejste si jisti, jestli vás ten drobný potok za vaším domem jednou nepřipraví o všechen majetek? Pravděpodobnost povodně si nyní můžete ověřit na interaktivní mapě. Česká asociace pojišťoven (ČAP) zpřístupnila zdarma na svých webových stránkách aplikaci pro identifikaci povodňových oblastí. Tam totiž zaplatíte za pojištění nemovitosti mnohem více, než v místech, kde povodně nehrozí.

Aplikace k identifikaci rizika povodně je umístěná na stránkách www.cap.cz od ledna 2009, doposud však bylo její využití provozovatelem zpoplatněno. Nyní je ke zjištění rizika potřeba zadat pouze emailovou adresu.

"Statistiky nám potvrdily zájem veřejnosti o identifikaci rizikových míst, zároveň však upozornily i na to, že mnohé odradila cena za získanou informaci. Z toho důvodu jsme připravili s dodavatelem systému řešení, které umožňuje bezplatný on-line vstup do aplikace každému," vysvětluje výkonný ředitel České asociace pojišťoven Tomáš Síkora.

Zájemci tak mohou podle Síkory využít stejný nástroj, jaký využívají pojišťovny při stanovování rizik. Každý si může například při koupi nemovitosti na celém území České republiky ověřit záplavové riziko lokality, ve které se nachází jeho nemovitost a tím i její pojistitelnost.

Systém pro určení záplavových území má za úkol informovat o možném nebezpečí vzniku povodně v dané lokalitě a jejím dopadu na pojištění majetku.

Aplikace vyhodnocuje čtyři rizikové zóny. Za předpokladu, že vlastnte nemovitost ve vyšší rizikové zóně (2 a více), lze předpokládat navýšení pojistného o rizikový příplatek. I v Česku totiž existují lokality, které jsou z hlediska neúnosného rizika výskytu povodní nepojistitelné. Ty se vyskytují zpravidla ve 4. rizikové zóně.

Aplikace vznikala pro potřeby členských pojišťoven ČAP v etapách od roku 2001. Pokrývá celé území České republiky, respektive veškeré vodní toky, které jsou významné vzhledem k možnosti vzniku škody na majetku v důsledku zaplavení. Největších 210 měst je zmapováno velmi podrobně v podobě plánů měst a to v měřítku 1:10 000.

nevJan Nevyhoštěný
Najdete na Lidovky.cz