Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Pokuta pro Deutsche Bank? Je to odveta USA, naznačují němečtí politici

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Pokuta udělená americkým ministerstvem spravedlnosti německé Deutsche Bank je podle některých politiků odplatou za doměření daní americkým společnostem, které působí v Evropě.

Deutsche Bank (ilustrační foto). foto: Reuters

Podle některých německých politiků začala mezi USA a Evropou tichá válka ve stylu jak ty mně, tak já tobě. Tento názor se objevil v době, kdy americké ministerstvo spravedlnosti udělilo největšímu německému finančnímu domu – Deutsche Bank – pokutu ve výši 14 miliard dolarů.

Koncem minulého týdne se pak objevila dosud nepotvrzená zpráva agentury AFP, že by to mohlo být „jen“ 5,4 miliardy USD. Důvodem sankce měl být fakt, že banka před finanční krizí prodávala cenné papíry kryté bezcennými hypotékami.

Hospodářská válka?

„Krok USA proti Deutsche Bank má charakteristiku hospodářské války,“ pronesl například Peter Ramsauer, předseda německého parlamentního výboru pro hospodářství a energetiku, pro německý list Welt am Sonntag.

Válka mezi USA a Evropou

Deutsche Bank
Americké ministerstvo spravedlnosti navrhlo v září 14miliardovou pokutu pro německou Deutsche Bank. Podle zdrojů agentury AFP by to ale mohlo být jen 5,4 miliardy dolarů. Ta souvisí s vyšetřováním obchodů s deriváty krytými bezcennými hypotékami.

Apple
Evropská komise koncem srpna přišla s nařízením, podle kterého má Apple Irsku doplatit korporátní daně ve výši 13 miliard eur (351 miliard korun) za to, že Irsko umožnilo danit příjmy v daňových rájích.

Amazon či Starbucks
Evropská komise si rovněž v minulosti posvítila na nizozemský přístup k americkému řetězci Starbucks a vyšetřuje daňové dohody Lucemburska se společnostmi Amazon a McDonald’s.

Ramsauer si zároveň neopomenul do USA rýpnout výrokem, že Amerika má dlouholetou tradici využít jakékoliv příležitosti, která se fakticky rovná vyhlášení obchodní války, v případě, že by z toho mohla americká ekonomika nějak profitovat. Obvinění Deutsche Bank ze způsobených škod je toho podle politika nejlepším případem.

Výhrady mají i jiní

Podobně jako Ramsauer se vyjádřil i člen Evropského parlamentu za německou CSU Markus Ferber. Podle Ferbera doba udělení pokuty, tedy letošní září, a původně navrhovaná výše 14 miliard naznačují, že jde o odpověď amerických úřadů ve stylu oko za oko, zub za zub. Konkrétně má jít o odpověď za nedávný krok Evropské komise vůči společnosti Apple. Té Brusel letos v srpnu nařídil, aby v Irsku doplatila korporátní daň ve výši 13 miliard eur (14,6 miliardy dolarů). Americké ministerstvo financí dokonce varovalo evropské úřady, že rozhodnutí může mít „ochlazující efekt“ na vzájemný obchod, a obvinilo Brusel z toho, že chce největší americké firmě podle kapitalizace způsobit bolest.

Ministerstvo se nezastalo přitom jen Applu, ale i dalších amerických společností, které čelí v Evropě daňovým „ústrkům“. Evropská komise totiž zkoumá daňový přístup některých členských států k dalším americkým firmám. Například loni nařídila kávovému řetězci Starbucks, aby v Nizozemsku doplatil na daních 35 milionů dolarů. Starbucks v reakci na zahájení vyšetřování přesunul své evropské sídlo z Amsterdamu do Londýna.

Ve hře je jsou biliony dolarů

Bitva mezi Evropou a USA přitom přesahuje firmy, jako jsou Apple či Starbucks. Ve hře je totiž mnohem větší balík peněz. Podle časopisu Fortune mají americké společnosti za Atlantikem „zaparkováno“ kolem dvou bilionů dolarů (48,4 bilionu korun). Tyto firmy jsou tak mimo dosah amerických daňových úřadů a korporátní daně, jejíž výše dosahuje ve Spojených státech 35 procent.

Deutsche Bank krvácí. Svět se bojí další finanční krize

Tím, jak se vyspělý svět snaží došlápnout na daňové ráje, snaží se i jednotlivé země ukrojit si část z peněz, které neprošly patřičným zdaněním. To však vyvolává řevnivost mezi těmito zeměmi, potažmo i mezi kontinenty.O reciprocitě sankcí mezi USA a Evropou se nemluví poprvé. Před dvěma lety se podobná obvinění skloňovala v případě francouzské banky BNP Paribas. Té Spojené státy udělily v roce 2014 pokutu ve výši 14 miliard dolarů za to, že banka porušila sankce uvalené na Súdán a Írán. Naopak americká společnost Microsoft dostala mezi lety 2004–2014 od Evropské komise pokuty přesahující tři miliardy dolarů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!