Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Policie chce materiály o Krejčíkovi, zapečetila kancelář reportéra ČT

Afghánistán

  19:45aktualizováno  11. března 14:55
PRAHA - Vojenská policie ve čtvrtek odpoledne vnikla do budovy České televize. Vyšetřovatelé zapečetili kancelář reportéra ČT Karla Rožánka, který se věnuje zpravodajství o armádě. Žádají po něm vydání složky vytvořené na ministerstvo obrany v roce 2007.

Exředitel Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík foto: ČTK

Televize však vydání složky odmítá. V dopise adresovaném velitelství Vojenské policie, který dostane i ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), to napsal generální ředitel televize Jiří Janeček. Z listin, které už byly odtajněny, podle názoru ČT totiž nemůže být zjištěn původ či obsah informací uveřejněných v televizním zpravodajství.

Spis vedl k odchodu bývalého ředitele vojenského zpravodajství Miroslava Krejčíka, uvedl server iHNed.cz. Podle mluvčího vojenské policie Jana Čermáka začali policisté případ prověřovat s podezřením na spáchání trestného činu ohrožení utajované informace, který se trestá až třemi roky vězení.

Mluvčí ČT Ladislav Šticha serveru řekl, že tři muži v civilu zapečetili kancelář reportéra Karla Rožánka, který je autorem dvou reportáží o Krejčíkovi. Žádné oprávnění k vydání požadovaného materiálu neměli, televize odmítla dokumenty vydat a muže z budovy televize vykázala.

"Nejprve šli za ředitelem zpravodajství. Chtěli, aby televize vydala tajné materiály, které kolega Rožánek získal. Konkrétně jde o složku vytvořenou na ministerstvo obrany v roce 2007, která vedla k odchodu bývalého ředitele vojenského zpravodajství Miroslava Krejčíka," řekl Hospodářským novinám Šticha.

"Jejich postup považujeme za skandální a nepřijatelný. Zavání nátlakem na médium a svobodu slova," dodal mluvčí.

PSALI JSME

Policisté ale podle mluvčího vojenské policie Jan Čermáka jednali na základě pokynu státního zástupce. Požádali jednoho z editorů televize, aby jim předal dokument, protože je důležitý pro trestní řízení. "Editor předmětnou listinu dobrovolně vydal a uvedl, že se jedná o kopii dokumentu, který se nalézá v kanceláři jednoho z redaktorů ČT," řekl.

Policisté ale požadují originál, který má v kanceláři právě Rožánek. "Protože redaktor ČT nebyl v té době přítomen, přikročili vojenští policisté k zabezpečení vstupu do jeho kanceláře tak, aby zabránili možnému vynesení dokumentu, který se tam má nalézat," uvedl v oficiálním vyjádření Čermák.

Vojenská policie nyní vyzve generálního ředitele televize Jiřího Janečka, aby jim složku vydal.

"Oni mě již před časem žádali, abych jim dokumenty vydal, to jsem ale odmítl. Chci absolutně chránit zdroje. Jestli skutečně doloží soudní příkaz, nevím," řekl listu Rožánek, který se ve čtvrtek vrátil z Afghánistánu.

Krejčíkův odchod
Ke Krejčíkově odchodu z čela zpravodajství před čtyřmi lety údajně vedl diskreditační materiál na náměstky tehdejší ministryně Vlasty Parkanové. Získávání údajů údajně řídil přímo Krejčík, který to ale popírá a kvůli dokumentu podal v lednu trestní oznámení na neznámého pachatele.

Odchod Krejčíka z čela Vojenského zpravodajství před týdnem řešil i sněmovní branný a bezpečnostní výbor. Poté, co si poslanci Krejčíka vyslechli, vyzvali místopředsedkyni sněmovny a bývalou ministryni obrany Vlastu Parkanovou (TOP 09, dříve KDU-ČSL), aby odstoupila z veřejných funkcí. Parkanová však rezignovat nehodlá.

Na jednání výboru Krejčík naznačil, že zmíněný materiál je falzifikát, který vytvořil jeho tehdejší zástupce generál Pavel Adam.

Autoři: ,

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...