20. listopadu 2008 14:17 Lidovky.cz > Byznys > Auto - Aktuality

Policisté našli vzkaz: S auty nesmíte do myček

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 17Diskuse
Česká policie převzala prvních 680 stříbrných automobilů s modrožlutými znaky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká policie převzala prvních 680 stříbrných automobilů s modrožlutými znaky. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Policisté dostali moderní služební auta. A uvnitř některých z nich našli záhadný vzkaz: Nesmíte s nimi do myčky s kartáči, jinak přijdete o záruku a můžete poškodit jejich polepy.

Nad listinou s tímto obsahem kroutili tento týden hlavou například policisté z okresního ředitelství Brno-venkov, kteří na nařízení upozornili LN. Pozastavili se nad tím, že policie kupuje auta, s nimiž nesmí do myček, které si na ně dokonce sama pořídila.

Vedení policie ale platnost pokynu popřelo. „Je to několikrát vyvrácený nesmysl,“ tvrdí David Kubalák z Policejního prezidia. Podle něj listina není aktuální. „Možnost použít kartáčovou mycí linku je součástí nového manuálu údržby polepů.“ Podobně se vyjádřil i mluvčí dodavatele Škody Auto Jaroslav Černý. „Pokyn se týkal jen prvních zkušebních vozů. Ztráta záruky v případě užití kartáčové myčky ve smlouvě není.“

Pokud by policisté dodržovali pokyny, museli by své vozy umývat ručně nebo kupovat nové myčky bez kartáčů. Tak přísný je návod, který mají LN k dispozici. Neumožňuje například užít větší tlak vody než je 80 barů. „Ten je jen o něco silnější než tlak v zahradní hadici,“ uvedl Karel Větrovec z firmy dodávající čistící techniku včetně myček aut. Podle něj kartáčové myčky skutečně mohou časem fólie na automobilech poničit. Opak ale tvrdí zástupce firmy Nantoo, která se polepy vozů zabývá. „Pokud by někdo zakazoval kvůli polepům vjezd do myčky, je to ohromný nesmysl. Fólie vydrží pět až deset let. Na tu dobu taky poskytujeme záruku,“ uvedl zástupce firmy Miroslav Kennet.

Pochybný pokyn není jediným problémem, který se v souvislosti s polepy objevil. Dodavatelská firma například musí vyměnit policejní znak na kapotě, který barevně neodpovídá originálu. Policie minulý pátek převzala prvních 680 vozů ve stříbrném provedení, do roku 2011 jich má mít 3500 za celkových 1,32 miliardy korun.

miš, pal
  • 17Diskuse
Najdete na Lidovky.cz