Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Politiky ve vedení ČSA nahradili ekonomové, podporují propouštění

Ekonomika

  13:14
PRAHA - Mimořádná valná hromada Českých aerolinií dnes vyměnila polovinu z dvanáctičlenné dozorčí rady firmy. Novým předsedou rady se místo Ivana Kočárníka stal Václav Novák (53), který v minulosti vedl například společnost Vítkovice. Dozorčí rada ČSA může mimo jiné odvolat představenstvo i prezidenta firmy.

Novým předsedou rady se místo Ivana Kočárníka stal Václav Novák foto: Lidové noviny

Z dozorčí rady hromada odvolala kromě Ivana Kočárníka a chomutovské primátorky Ivany Řápkové (ODS), kteří se již v pátek svých funkcí vzdali, také Jana Bürgermeistera (ODS), Ivana Foltýna (KDU-ČSL), Petra Poláka a náměstka ministra dopravy Pavla Škváru.

Novými členy jsou kromě Nováka Miroslav Zámečník, Zdeněk Šmejkal, Pavel Fuchs, Michal Mejstřík a Vladimír Bail. Jde vesměs o ekonomy se zkušenostmi s řízením velkých firem.

Ve funkcích členů dozorčí rady zůstali náměstek ministra financí Tomáš Uvíra, náměstek ministra dopravy Roman Boček a čtyři zástupci zaměstnanců Jaroslav Lorenc, Dušan Horák, Tomáš Brabec a Radomil Kratochvíl.

Krizový management vrátil do hry Lašákův záchranný plán

Obměna měla podle záměru ministerstev financí a dopravy přivést do rady krizové manažery, kteří napomohou restrukturalizaci firmy. Ta se potácí nad propastí, za pololetí vykázala ztrátu 1,8 miliardy korun. Podle některých informací změny požadoval především ministr dopravy Gustáv Slamečka. 

S výměnou managementu prezidenta Radomíra Lašáka se zatím nepočítá. Změny dnes odmítl ministr financí Eduard Janota i nový šéf rady Novák. "Není to téma, které by společnost posunulo dál," sdělil Novák po mimořádném zasedání rady, kde byl zvolen předsedou. Podle mluvčí firmy Hany Hejskové představenstvo samo rezignovat nebude.

Rada se podle Nováka chce neprodleně vrhnout na záchranu firmy. Ve hře je především Lašákův záchranný plán, který počítá s propuštěním až 860 lidí, omezením řady linek a snížením mezd. "Během několika dní se podíváme na konkrétní kroky, některé věci doznají změny," řekl Novák. Dodal však, že změny nebudou zásadní a že rada plán nezruší. Chce se však seznámit i s konkurenčním návrhem, který dnes předložily odborové organizace. Novák se chce s odbory sejít "co nejdříve".

Odbory vedou mediální bitvu

Kromě ztráty jsou pro ČSA posledních měsíců typické také mediální přestřelky vedení a odborů, především pilotů. Ti nesouhlasili s navrhovaným snížením mezd o 30 procent a dohodli se s Janotou, že přijdou s vlastním plánem.

Činnost odborů a tlak některých členů vlády byly podle Kočárníka hlavními důvody pro jeho páteční odstoupení z rady. Ze stejných důvodů odstoupila z rady i chomutovská primátorka Ivana Řápková. Oba by skončili tak jako tak po dnešní hromadě.

Veškeré úvahy o dalších krocích státu k ČSA padnou, pokud se firmu podaří prodat konsorciu Unimex - Travel Service. Ministerstvo financí nyní čeká na cenovou nabídku, která by měla přijít do 30. září.

Kdo jsou noví členové dozorčí rady?

Václav Novák (53) - předseda představenstva společnosti M.L. Moran, a.s.
Vzdělání: Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy v Praze (Obor matematika a fyzika), univerzita ve Phoenixu - titul MBA (do USA emigroval).
Předchozí praxe: spoluzaložil společnost M. L. Moran (1996); generální ředitel České zbrojovky, a.s. (2003-2004), výkonný ředitel a předseda představenstva společnosti Vítkovice, a.s.; generální ředitel Obchodních tiskáren, a.s. Kolín; předseda představenstva a generální ředitel EXPANDIA Holding (restrukturalizace firem Jitona, a.s., TON, a.s., Vlnap, a.s., Vigona, a.s., VMU, a.s. a ŽOS, a.s.); předseda představenstva a generální ředitel Stavostroj, a.s. (restrukturalizace firmy); člen vědecké rady podnikohospodářské fakulty VŠE.

Vladimír Bail (49) - výkonný ředitel automobilky Tatra Kopřivnice (od roku 2009).
Vzdělání: Vysoká škola báňská, Technická univerzita Ostrava - Fakulta strojní (1985), Fakulta metalurgie a materiálového inženýrství (2002).
Předchozí praxe: předseda představenstva a generální ředitel Evraz Vítkovice Steel (2001-2009); předseda dozorčí rady Vítkovice Aréna, a.s.; člen dozorčí rady Hutnictví železa, a.s.

Pavel Fuchs (35) - jeden ze šéfů holdingu Generali PPF (od roku 2008).
Vzdělání: Masarykova univerzita v Brně, Ekonomicko-správní fakulta, obor finanční podnikání, specializace: finanční analýza (1992-1999).
Předchozí praxe: poradce České pojišťovny (2006-2008); projektový manažer PPF a PPF burzovní společnosti (2003-2006); manažer fondu První investiční společnost (2002-2003); výkonný ředitel a předseda představenstva 1. Privatizačního investičního fondu (200-2001); makléř ABN AMRO Bank a J&T Securities (1999-2000).

Michal Mejstřík (57) - ředitel Institutu ekonomických studií, Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze.
Vzdělání: Vysoká škola ekonomická v Praze, obor ekonometrie (1970-1975); Ekonomický ústav ČSAV - kandidát věd (1978-1982), Londýnská vysoká ekonomická škola (1990-1991); Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze - docent ekonomie (1991); Univerzita Karlova v Praze - profesor ekonomie (1997).
Předchozí praxe: výuka ekonomie, podnikových financí, finančních trhů, bankovnictví a corporate governance na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze; konzultace a finanční poradenství např. Světová banka, Evropská komise a další (od roku 1991 do současnosti); člen Národní ekonomické rady vlády (NERV); člen Rady vlády pro informační společnost (2007-2009); člen vědecké rady Ministra zahraničních věcí ČR (2006-2007); člen správní rady VŠEM (2005-2007); místopředseda dozorčí rady Západočeské plynárenské a člen dozorčích rad Východočeské plynárenské a Severomoravské plynárenské (2002-2007).

Zdeněk Šmejkal (37) - místopředseda představenstva společnosti M.L. Moran, a.s.
Vzdělání: Vysoká škola báňská, Technická Univerzita Ostrava, Ekonomická fakulta (Obor podnikání a management), univerzita v Nottinghamu (NTU) - titul MBA.
Předchozí praxe: předseda dozorčí rady Inspekta, a.s.; řízení business development aktivit Fedex, a.s.; finanční ředitel a místopředseda představenstva společnosti Vítkovice, a.s.

Miroslav Zámečník (47) - nezávislý konzultant v oblasti finanční restrukturalizace a reorganizace insolventních podniků, firemních fúzi a akvizic.
Vzdělání: Vysoká škola ekonomická v Praze, Fakulta obchodní, stáž na Georgetownské univerzitě (1993), mezinárodní obchodní komise ve Washingtonu (1993).
Předchozí praxe: člen Národní ekonomické rady vlády (NERV); člen expertní skupiny Ministerstva spravedlnosti ČR pro insolvenční právo (od 2007); člen expertních a poradních skupin místopředsedů vlád pro rekodifikaci insolvečního práva a pro finanční konsolidaci zdravotnictví; náměstek ředitele Revitalizační agentury (projekty soudního vyrovnání a provozního financování společností Vítkovice, a.s. a Zetor, a.s.); zástupce České republiky ve Světové bance (1994-1998).

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!