22. března 2010 15:58 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Polovina lidí dosud nepřiznala daně, sankce pro opozdilce jsou 10 %

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Daňové přiznání | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daňové přiznání | foto: Lidové noviny

PRAHA I když ve středu 31. března končí termín pro odevzdání daňových přiznání, stále jej nepodala více než polovina lidí. Za nesplnění termínu pro podání daňového přiznání, hrozí sankce zvýšení vyměřené daně až o 10 %. V případě pozdní úhrady daní musíte počítat i se zaplacením úroků z prodlení.

Na ty daňové poplatníky, kteří se rozhodnou podat daňové podání přímo na finančním úřadě, čekají od 22. do 26. března a od 29. do 31. března rozšířené úřední hodiny do 18.00 hodin. Úřady budou navíc otevřeny i v sobotu 27. března od 8:00 do 12:00 hodin.

Vyplňte si daňové přiznání on-line na Lidovky.cz

Počet odevzdaných přiznání se liší kraj od kraje. Ke konci minulého týdne odevzdalo přiznání z daně z příjmu podle údajů ministerstva financí 710.000 lidí, odhady MF počítají stejně jako loni se zhruba 1,7 milionu daňových přiznání.

Například finančnímu úřadu v Hradci Králové zatím daňové přiznání odevzdalo asi 14.000 subjektů, celkem by přiznání mělo úřadu přijít asi 27.000.

"Prakticky stejná situace byla s podáváním daňových přiznání touto dobou i loni," řekl ředitel úřadu Miroslav Zehnálek. Obdobná situace je i v jižních Čechách, kde lidé už odevzdali polovinu z očekávaných daňových přiznání. Loni touto dobou to byla jen třetina.

Na finanční úřady v Moravskoslezském kraji doposud podalo daňové přiznání zhruba 65.000 lidí, což představuje 45 procent z očekávaného počtu. "Více než polovina lidí tedy bude daňové přiznání podávat tento a příští týden," řekla ČTK mluvčí Finančního ředitelství v Ostravě Petra Homolová.

Máte poradce? Máte čas navíc
Lidé, kteří využívají služeb daňového poradce, mají čas na podání přiznání až do konce června. Daňové přiznání je možné podat osobně na finančním úřadu, zaslat poštou nebo podat elektronicky přes internet.

Elektronické podání přitom lidé sice využívají více než v předchozích letech, ale stále se jedná jen o minimální počet v jednotkách procent.

Například v Jihočeském kraji elektronicky přiznání podala čtyři procenta lidí, loni to bylo jen 1,2 procenta. Na jihu Moravy je podíl elektronických přiznání zhruba jedno až dvě procenta.

"Elektronickou formou ho podalo jen 61 lidí z 11.682, které jsme dosud vybrali. Očekávali jsme, že přiznání elektronickou formou bude více," řekl ČTK vedoucí vyměřovacího oddělení olomouckého finančního úřadu Petr Fiala.

Pozor změna
Od listopadu loňského roku se změnilo placení daní. Dnem splatnosti je nově den, kdy je částka připsána na účet finančního nebo celního úřadu. Je třeba tak počítat s časem, který potřebují peněžní ústavy pro převod peněžních prostředků.

Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz