Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Česko prohrálo bitvu o pomazánkové máslo. Bude z něj roztíratelný tuk

Evropa

  10:05aktualizováno  10:52
LUCEMBURK/BRUSEL - O osudu českého pomazánkového másla je rozhodnuto. Soudní dvůr EU dal za pravdu Evropské komisi, která v roce 2010 zažalovala Česko kvůli umožnění prodeje pomazánky pod tímto jménem, přestože ji podle unijních regulí nelze označit za máslo.

Pomazánkové máslo v ohrožení. foto: ČTK

V letitém sporu mezi Českem a Evropskou komisí o pomazánkové máslo jde o to, že tento výrobek tímto názvem v unii označit nelze, neboť neobsahuje dostatečné množství mléčného tuku. V Česku to však legislativa umožňuje, a právě kvůli tomu komise v roce 2010 Prahu zažalovala u lucemburského tribunálu.

Česko musí vyhovět rozsudku v co nejkratší době. Pokud tak neučiní, může ho komise znovu zažalovat. Tentokrát však může rovněž navrhnout, aby soud rozhodl o uvalení peněžitých sankcí.

Rozsudek posuzujeme a je třeba jej respektovat, nicméně dosud nejsme přesvědčeni o správnosti postupu Evropské komise, která v minulosti zamítla zápis označení „pomazánkové máslo“ na seznam výjimek, aniž by provedla řádný konzultační postup s členskou zemí, uvedl ministr zemědělství Petr Bendl.

Anketa

Měl být název „pomazánkové máslo“ zachován, i když se nejedná o máslo?

Ano, je to tradiční označení. 7142
Ne, zákazníky to může klamat. 1261
Nevím, je mi to jedno. 381

Úřad podle něj bude analyzovat, zda verdikt dává Česku ještě nějaký prostor pro uznání názvu výrobku s více než třicetiletou tradicí. „Pokud ano, určitě jej využijeme,“ dodal ministr.

„Soudní dvůr určuje, že Česká republika tím, že povolila uvádění na trh mléčného výrobku, který nelze kvalifikovat jako máslo, pod obchodním označením 'pomazánkové máslo', nesplnila povinnosti, které pro ni vyplývají z nařízení,“ uvedl tribunál v prohlášení.

„Evropský soudní dvůr vystavil pomazánkovému máslu stopku, výrobek s třicetiletou tradicí budeme muset přejmenovat,“ uvedl v reakci na rozsudek europoslanec Jan Březina, který se touto problematikou zabývá.

Přejmenování musí být bezodkladné, jinak hrozí pokuta

„Po loňském rozhodnutí Evropské komise neuznat pomazánkové máslo jako zaručenou tradiční specialitu je to druhá rána tomuto tradičnímu českému výrobku,“ dodal Březina. Připomněl také, že rozhodnutí soudu je konečné a nelze se proti němu odvolat.

Protože rozsudek neobsahuje lhůtu, do kdy je nutno pomazánkové máslo přejmenovat, je třeba tak učinit bezodkladně. V praxi to znamená nutnost provést standardním způsobem změnu příslušných vnitrostátních předpisů a uvést je do souladu s rozsudkem.

ČTĚTE TAKÉ:

V případě pomazánkového másla se jedná o vyhlášku ministerstva, takže změna bude procedurálně velmi snadná a rychlá. V případě, že bychom je nerespektovali a označení pomazánkové máslo dál používali, hrozí nám pokuta v řádu milionů eur, dodal Březina.

„Máslo“ je podle norem EU možné používat pouze u výrobků, které obsahují více než 80 procent mléčného tuku. České předpisy ale jsou v tomto směru mnohem volnější, když umožňují toto označení používat u výrobků obsahujících nejméně 31 procent mléčného tuku. Pro české pomazánkové máslo podle Bruselu odpovídá název "roztíratelný tuk".

Češi se už dříve pokusili pro pomazánkové máslo vyjednat výjimku, kterou však komise zamítla. Praha neuspěla ani s žádostí o tom, aby pomazánkové máslo dostalo označení zaručená tradiční specialita. To je udělováno za účelem propagace tradičních produktů se specifickým charakterem a chuťovými a technologickými vlastnostmi.

Spor o marmeládu

Z českého pohledu jde o druhý neúspěch v řadě v poslední době. Potravinářská společnost Hamé totiž neuspěla u Evropské komise s žádostí o zařazení "Marmelády meruňkové", "Marmelády jahodové" a "Marmelády linecké" na seznam tradičních zaručených specialit EU. Název marmeláda se smí podle EU používat jen pro výrobky z citronů a pomerančů, vše ostatní je džem.

Jahodová zavařenina.
Autoři: ,