Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Pozor, nebezpečné místo! Dálnice mají desítky nových vysílačů, které varují řidiče

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Správci českých dálnic začali od léta tohoto roku využívat mobilní vysílače, které upozorňují řidiče na rizikové úseky. Tedy například na nehodu nebo uzavírku jednoho z pruhů kvůli opravě. Varovné hlášení se dá v současnosti zachytit na takzvaných občanských radiostanicích.

Vysílače umisťují silničáři na mobilní šipky. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Nahraný vzkaz je jednoduchý: „Pozor, nebezpečné místo“. Hlas ozývající se z vysílačky jej opakuje stále dokola a umlkne až ve chvíli, kdy je auto od problematického místa bezpečně vzdálené.

Jde o systém, který Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) okoukalo v Německu a Rakousku. Správci českých rychlostních komunikací se snaží včasnou signalizací zejména ochránit lidi pracující například na opravě uzavřených pruhů. Bojí se ale také o vybavení, s nímž se zejména řidiči kamionů střetávají v poslední době až překvapivě často.

Kanálové peklo pro řidiče. Proč jsou poklopy v Česku na každém kroku?

Set za 80 tisíc

„Vysílače jsou jedním z opatření, kterými se snažíme dosáhnout toto, aby nehod ubývalo. Střetů s naší technikou jsou desítky ročně a podstatnou část mají na svědomí řidiči kamionů. Jen mobilních šipek upozorňujících mimo jiné na uzavírání jízdních pruhů nám letos šoféři poničili kolem 40,“ vypočítává mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Takzvané směrové vysílače umísťují silničáři na výše zmíněné mobilní šipky. Celkem mají těchto přístrojů k dispozici zhruba dvacet a používají je na dálnicích po celé zemi. Jeden vysílací set vyjde zhruba na 80 tisíc korun.

Varovný signál se začne ozývat zhruba půl kilometru před uzavírkou či místem nehody. Neslyší je ale každý řidič. Zachytí jej totiž jen takzvané občanské radiostanice, které jsou běžně k mání a na něž se nevztahují žádná velká omezení. Toto dopravní vysílání lidé najdou na kanálu CB s pořadovým číslem 10 (zkratka vychází z anglického sousloví citizen band neboli občanské pásmo – pozn. red.), kterého nejvíce využívají právě profesionální řidiči.

A co angličtina?

„Jako směrové se tyto vysílače označují proto, že upozornění uslyší pouze řidiči ve směru, kde je nějaký problém. Pro zvýšení bezpečnosti využíváme také například mobilní výstražné prahy,“ doplňuje mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

S novým systémem varování se už setkali i zástupci Ústředního automotoklubu (ÚAMK).

„Jako pilotní projekt je to dobré, ale změnil bych hlášení podle uzavřených pruhů a přidal alespoň angličtinu. Bylo by to přesnější a řidič by se mohl lépe připravit,“ myslí si mluvčí ÚAMK Petr Vomáčka. Tento požadavek je logický, protože řada řidičů nákladních aut jsou cizinci a česky nerozumí.

O tom, že by tato hlášení byla dostupná také přes autorádia, zatím správci dálnic neuvažují. Nyní si můžou uživatelé nastavit automatický vstup klasického radiového dopravního zpravodajství, i když zrovna poslouchají jinou stanici nebo hudební přehrávač.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!