Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Pozorovatelé už jsou u ruského plynovodu

Ekonomika

  12:05
KYJEV - Pozorovatelé Evropské unie dorazili k ruskému exportnímu plynovodu, což by mohlo být prvním krokem k obnovení dodávek ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy. Informovala o tom agentura Reuters. Dodala však, že je nepravděpodobné, že by se plyn do Evropy dostal dříve než v úterý.

Český premiér Mirek Topolánek s ukrajinskou premiérkou Julií Tymošenkovou po podpisu dohody mezi Ukrajinou, Ruskem a EU ohledně monitorování průtoku plynu přes ukrajinské území z Ruska do Evropy foto: ČTK

Podle dohody zprostředkované EU za českého předsednictví se Moskva a Kyjev zavázaly, že obnoví tok plynu, jakmile budou pozorovatelé na místě. Situaci však zkomplikovalo prohlášení Ruska, že stále nedostalo oficiální kopii monitorovací dohody podepsané Ukrajinou.

Dohoda totiž z Ukrajiny putovala do Bruselu, kde ji dnes ráno podepsal eurokomisař pro energetiku Andris Piebalgs. Poté prý byla odeslána do Moskvy a do Kyjeva. Ruský prezident Dmitrij Medveděv dnes prohlásil, že Rusko obnoví tok plynu do Evropy přes Ukrajinu pouze v případě, že obdrží tuto kopii a pozorovatelé dorazí na místo.

Dohoda o monitorování tranzitu plynu z Ruska přes Ukrajinu do Evropy předpokládá vytvoření mezinárodní komise za účasti zástupců z mnoha evropských zemí. Půjde o pracovníky plynárenských firem, nezávislé experty i členy Evropské komise, uvedla agentura ITAR-TASS. Podle dokumentu musí každá strana jmenovat maximálně 25 expertů a musí se vzájemně informovat,
jaké experty vybraly. Informace shromážděné pozorovateli musí být v reálném čase poskytovány do Moskvy, Bruselu a Kyjeva.

Z dokumentu vyplývá, že Rusko a Ukrajina garantují úplný a neomezený přístup pozorovatelů na následující objekty: podzemní zásobníky plynu a měřící stanice Orlovka, Tekovo, Beregovo, Užhorod a Drozdoviči na území Ukrajiny, na území Ruska měřící stanice Sochranovka, Sudža, Pisarevka, Valujki, Platovo a také měřicí stanice na území Evropské unie a v zemích sousedících s Ukrajinou.

Dokument předpokládá, že všechny finanční náklady spojené s činností pozorovatelů musí být hrazeny stranou, která pozorovatele vysílá. V mezinárodní komisi by měli usednout představitelé Gazpromu, Naftogazu Ukrajiny, ministerstev energetiky obou zemí, Evropské komise a nezávislých expertů, jakož i představitelů společností - spotřebitelů ruského zemního plynu - francouzské firmy Gaz de France, německých firem Rhurgaz a Wingaz,
české společnosti RWE Transgas, slovenské SPP, rakouské EkonGaz, italské ENI, norské Stateoil Hydro a společností z Bulharska, Řecka, Moldavska a Francie.

Na znění dohody o vytvoření týmu pozorovatelů se v sobotu a v noci na dnešek shodli český premiér a předseda evropské rady Mirek Topolánek, ruský premiér Vladimir Putin a ukrajinská předsedkyně vlády Julie Tymošenková.

Autoři: ,

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...