Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Pražan vydělává na nový byt přes 12 let. Roční plat vystačí jen na koupelnu

Ekonomika

  12:30
PRAHA - Obyvatel Prahy by na průměrný nový byt vydělával 12,1 roku, pokud by neměl žádné jiné výdaje. V porovnání devíti měst ze střední Evropy je to nejdéle. Nejrychleji ho pořídí obyvatel Kolína nad Rýnem, a to za 5,9 roku. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti KPMG ve spolupráci s developerskou firmou Central Group, kterou v úterý zveřejnily na tiskové konferenci.

Nájemní bydlení (Ilustrační foto). foto: Shutterstock

„Nízká dostupnost bydlení není špatnou zprávou jen pro aktuální zájemce o koupi bytu. Dostupné bydlení je totiž základním předpokladem pro budoucí ekonomický rozvoj města jako celku,“ uvedl partner KPMG Pavel Kliment. Studie počítá kvůli rozdílnému zdanění v jednotlivých zemích s hrubou mzdou. „Reálně je tak ta doba ještě delší,“ upozornil Kliment.

Nových bytů je v Česku zoufale málo. Nouze je i o starší bydlení

„Průměrný roční příjem Pražana tak nyní vystačí na šest metrů čtverečních nového bytu, tedy v podstatě na koupelnu,“ doplnil majitel Central Group Dušan Kunovský.

Za Prahou následuje Mnichov, kde je na nový byt třeba necelých deset ročních platů. V Budapešti je to 9,7 a v Bratislavě 9,6 ročního platu.

Podle společných statistik developerských společností Trigema, Skanska Reality a Central Group průměrná cena nových prodaných bytů v hlavním městě na konci září meziročně vzrostla o 19,6 procenta na 83 150 korun za metr čtvereční.

Průměrná mzda se na konci pololetí podle ČSÚ v Praze meziročně zvýšila o 5,9 procenta na 37 046 korun. Z ceníků developerů postupně téměř vymizely nejlevnější byty pod 60 tisíc korun za metr čtvereční. Aktuálně jich je na trhu zhruba desetina, ještě v roce 2013 to přitom bylo 60 procent.

„Za dva roky ceny nových bytů narostly o 40 procent. Přitom při běžném vývoji nabídky a poptávky by odůvodnitelný nárůst, daný zvýšením cen pozemků, stavebních prací a zpřísňováním norem, činil asi 15 procent. Kvůli paralyzovanému povolování nových staveb jsou tak ceny bytů v Praze o čtvrtinu vyšší, než by mohly být,“ uvedl dále Kunovský.

Česko je ve vyřizování stavebního povolení až na 127. místě na světě

Podle údajů Světové banky je Česko v délce a složitosti povolování nových staveb na 127. místě ze 185 zemí. V délce stavebního řízení je dokonce 20. nejhorší. „Reálně se doba od zahájení prací na projektu po kolaudaci v poslední době prodloužila z osmi na neuvěřitelných deset let a dále se prodlužuje. A to samozřejmě velmi významně prodražuje výstavbu,“ řekl Kunovský.

Zdražování bytů je podle něj dáno také rostoucími cenami stavebních prací, materiálů a pozemků. Stavění prodražují také stále přísnější technické normy na energetickou náročnost, hluk nebo osvit bytů. „Zčásti je to také dáno rostoucím počtem developerských projektů v centru. Kromě toho, že je tady bydlení logicky dražší, jsou zde také vyšší náklady na výstavbu. Například kvůli zajištění statiky okolních budov nebo dekontaminaci pozemků,“ dodal Kunovský.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...