11. ledna 2010 14:27 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Přes víkend silničáři najezdili tolik kilometrů, jak kdyby 4x objeli svět

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Silničáři obnovili 10. ledna sněhovou frézou silniční spojení mezi Polomem a Sedloňovem v Orlických horách na Rychnovsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Silničáři obnovili 10. ledna sněhovou frézou silniční spojení mezi Polomem a Sedloňovem v Orlických horách na Rychnovsku | foto: ČTK

PRAHA Silničáři ujeli od pátku do neděle na dálnicích a rychlostních silnicích 156.000 kilometrů, vysypali 8000 tun soli a vylili téměř dva miliony litrů solného roztoku. Vyplývá to ze statistik Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Podle mluvčí ŘSD Martiny Vápeníkové šlo o největší krátkodobé nasazení techniky i lidí za poslední léta.

Celkové náklady na údržbu dálnic za uplynulé tři dny odhaduje ředitelství na 25 milionů korun. "Ve srovnání s předchozími dny a víkendy je to řádově více," uvedla Vápeníková. Jen posypový materiál stál 22 milionů, zbytek peněz jde na mzdy a pohonné hmoty. Nejvíce kilometrů, přes 12.000, najezdili cestáři z Mirošovic u Prahy na D1, největší spotřeba soli a jejích roztoků byla na D1 na Vysočině.

Vydatné sněžení ochromilo o víkendu dopravu na území celé České republiky. V pátek ministerstvo dopravy kvůli zajištění průchodnosti dálnic uzavřelo na tři hodiny dálniční přechody Lanžhot a Rozvadov pro kamiony na příjezdu do republiky. Chtělo tak získat čas a prostor pro sněžné pluhy.

V pátek večer uvízlé kamiony zablokovaly na několik hodin dálnici D1 na 29. kilometru ve směru na Brno, v sobotu byla na devět hodin uzavřena dálnice D5 ve směru na Prahu.

Podle Vápeníkové se podařilo udržet dálnice "v maximální možné míře průjezdné". "Práci našich silničářů a Národního dopravního a informačního centra hodnotila řada velmi pozitivních reakcí přímo ze stran řidičů," uvedla mluvčí. Podle ní největší komplikace jdou na vrub právě kamionům, což se potvrzuje i dnes. Aktuálně zablokoval kamion dálnici D5 na 80. kilometru ve směru na Rozvadov.

ŘSD vyčlenilo pro letošní zimu na údržbu dálnic, rychlostních silnic a silnic první třídy 1,2 miliardy korun. Na podobnou výši se vyšplhaly náklady na údržbu minulou rekordní zimu, rok předtím to bylo o půl miliardy méně.

"Dopředu nelze nikdy určit, jaké přinese zima silničářům starosti. Zatím to vypadá, že náklady budou spíše vyšší," řekla Vápeníková. Pro zajišťování zimní údržby je letos k dispozici 1442 sypačů, 164 sněhových fréz, 227 šípových pluhů, 562 nakladačů posypových materiálů a 1124 dalších strojů. Zpravodajství o sjízdnosti silnic zajišťuje Národní dopravní informační centrum v Ostravě.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz