Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Moc násilná a v rozporu se socialismem. Letošní videoherní hit má problémy v Číně

Média

  6:00
PRAHA - Největšímu hernímu hitu letošního roku hrozí problémy na rychle rostoucím čínském trhu. Úřady bojovou videohru s poněkud krkolomným názvem PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG) považují za příliš násilnost a neslučitelnou se socialistickou kulturou.

Záběry z videohry PlayerUnknown’s Battlegrounds. foto: Bluehole

PUBG

Akční hra PlayerUnknown’s Battlegrounds patří do žánru nazývaného Battle royale (z podobného konceptu vychází i sága Hunger Games). Stovka hráčů je vysazena na ostrově a jejich úkolem je zůstat posledním naživu. Na začátku nemají herní postavy žádné vybavení a musí tak prohledávat místa na herní mapě a nalézt zbraně a další předměty, které jim pomohou v  boji s ostatními hráči. Hru vydalo jihokorejské studie Bluehole na jaře roku 2017. Titul se rychle stal velmi úspěšným a dodnes se prodalo kolem 17 milionů kopií.

Počítačová hra PUBG od jihokorejské společnosti Bluehole svým principem připomíná například populární ságu Hunger Games. Stovka hráčů vyskočí z letadla na ostrov a jejich úkolem je najít zbraně a zbavit se soupeřů - vítězem se stává poslední naživu.

Čínské úřady nyní vydaly prohlášení, které podle serveru qz.com obviňuje hru z toho, že je příliš krvavá a velmi pravděpodobně tak nedostane licenci, bez které nesmí žádná hra oficiálně vstoupit na čínský trh.

Čínský dokument srovnává PUBG a jemu podobné hry s gladiátorskými zápasy ve starověkém Římě. Jejich násilná a soutěživá povaha je „proti základním socialistickým hodnotám, tradičnímu čínskému chování a morálním principům“. Úřad hru vyhodnotil jako škodlivou pro mentální i fyzické zdraví náctiletých a doporučil místním vývojářům, aby podobné hry nevyvíjeli.

Záběry z videohry PlayerUnknown’s Battlegrounds.
Záběry z videohry PlayerUnknown’s Battlegrounds.

„Je to v podstatě rozsudek smrti pro PUBG v Číně,“ řekl agentuře Bloomberg analytik Benjamin Wu z šanghajské konzultantské firmy Pacific Epoch. „Hlavním problémem je, že ideologie hry jde proti tomu, co je kázáno v Číně.“

Přes kontrolu úřadů již dříve neprošel například oblíbený seriál Teorie velkého třesku či další úspěšná videohra Grand Theft Auto V.

Amazon nás systematicky likviduje, volá šéf odborů. Firma to popírá

Zákaz hry by pro společnost Bluehole mohl být citelným zásahem do příjmů, jelikož Čína je podle výzkumné společnosti Newzoo největším trhem s videohrami na světě s očekávanými letošními tržbami ve výši 27,5 miliardy dolarů (asi 606 miliard korun). V USA se prodeje videoher odhadují na 25 miliard dolarů.

Neudělení licence ale neznamená pro hru úplný konec. Podle serveru Venture Beat se v zemi již prodalo zhruba šest milionů kopií hry přes obchod s digitálními verzemi videoher Steam, na který se čínští hráči připojují pomocí různých „triků“.

„Čína by musela zablokovat Steam, aby úplně zablokovala hru před čínskými hráči,“ popsal analytik Daniel Ahmad ze společnosti Niko Partners. Podle něj tak má prohlášení spíše odradit domácí vývojáře od tvorby podobných her, než přímo zastavit PUBG.

PUBG je nečekaným hitem letošního roku. Hry se od prvního spuštění březnu prodalo přes 17 milionů kopií, čímž se, co do počtu prodaných kusů, zařadila mezi nejúspěšnější hry v historii. PUBG se navíc daří i přesto, že je stále v takzvaném „předběžném přístupu“, tedy že hra stále není hotová a její vývoj nadále probíhá.

První pozice v celkových prodejích patří populárnímu Minecraftu, který jen pro počítače prodal 27 milionů kopií, pro všechny platformy včetně konzolí či mobilů pak prodeje překročily 120 milionů kusů.