9. června 2009 14:52 Lidovky.cz > Byznys > Auto - Aktuality

Proč je policejní Passat superrychlý?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 40Diskuse
český policista v novém Passatu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy český policista v novém Passatu | foto: František VlčekLidové noviny

S Volkswagenem, který měl pod kapotou šestiválec s objemem 3,6 litru, výkon 300 koní, dvouspojkovou šestistupňovou převodovku DSG a připojitelný pohon všech kol, jsem se svezl hned ve dvou poměrně odlišných verzích.

Jednou to byl kombík, podruhé rozplácnutá stylová verze s označením CC (tady se nejmenuje R36, ale pohon má stejný). Ještě teď si pamatuji své pocity – rychlé auto, jež svým chováním dodávalo intenzivní pocit jistoty a stability. Působilo jako jednolitý celek, což byla změna oproti předchozímu nejsilnějšímu Passatu, kterým byla osmiválcová verze W8 s výkonem 275 koní (pamatujete si na ni?). U něj celé auto zastiňoval pouze velmi silný motor.

Teď a už asi přes půl roku nazpátek čtu ale v různých a zejména internetových médiích o tom, že Passat R36 je superrychlé auto. Samozřejmě se to píše ve spojitosti s policejními dálničními vozy, které brázdí české dálnice s cílem ulovit rychle jedoucí řidiče.

R36 rychlý je, o tom není sporu, vždyť má zrychlení z klidu na 100 km/h během 5,6 sekundy, ale dvojnásobná rychlost mu už trvá skoro 23 sekund. I to je však stále velmi dobrá hodnota, ale že by byla superdobrá? Podobné je to s nejvyšší rychlostí. Tu mají Passaty elektronicky omezenou na 250 km/h, a i kdyby omezovač neměly, dostaly by se podle mě nanejvýš ke 270 km/h. Opět – velmi dobrá a respekt budící hodnota pro standardní sedan, ale že by superrychlá?

Z vlastní zkušenosti navíc vím, že u onoho kombi bylo asi od 230 km/h znát mírné zneklidnění způsobené aerodynamickým vztlakem, který je u většiny aut s „normální“ karoserií obvyklý.

Ne, už toho nechám. Jen jsem chtěl říci, že mi to jen připadá jako dobře vymyšlená reklama, která se mezi médii ujala a jejich prostřednictvím se šíří dál. Passat R36, který na první pohled rozpoznáte podle čtveřice výfuků (ten policejní navíc podle antény na střeše), je jistě ve srovnání s většinou běžných automobilů rychlým vozem, avšak superrychlý určitě není.

Vždyť jaký přívlastek by se musel použít třeba pro Lamborghini Gallardo italských karabiníků nebo Porsche 911 německé Polizei? Megarychlé, ultrarychlé, kosmické? Vážně nevím.
  • 40Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!