Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Proces s Vitáskovou: ‚solární baroni‘ se odvolali proti trestům za podvody

Ekonomika

  14:45
BRNO - Bratři Alexandr a Zdeněk Zemkovi se odvolali proti pondělnímu rozsudku brněnského krajského soudu, který je za podvodné získání licencí pro jejich solární elektrárny v Chomutově poslal na 7,5 roku do vězení. Každému z nich také uložil pokutu sedm milionů korun.

Zleva majitelé solárních elektráren v Chomutově Zdeněk Zemek a Alexandr Zemek. foto: ČTK

Rozhodnutí je nepravomocné a bude se jím zabývat Vrchní soud v Olomouci. Zemkovi pochybení odmítají. V procesu byla vyvrácena všechna tvrzení a také důkazy nesmyslné obžaloby, uvedl v úterý otec bratrů miliardář Zdeněk Zemek, který ovládá hutnický holding Z-Group.

Spolu s jeho syny byla odsouzena například i předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková k 8,5 roku vězení.

Šéfka ERÚ Vitásková dostala osm a půl roku za podezřelé licence na soláry

Brněnský soud dospěl k závěru, že Zemkovi získali licence pro provoz svých dvou solárních elektráren v Chomutově nezákonně, na základě falešných revizních zpráv. Dokumenty potvrzují, že elektrárny byly provozuschopné koncem roku 2010, což ale podle soudce Aleše Novotného není pravda. Revizní zprávy jsou falešné a vydány byly za situace, kdy byly elektrárny ve výstavbě a tedy nemohly dodávat elektřinu do veřejné sítě, uvedl soud.

Zlomovým byl pro majitele solárních elektráren 1. leden 2011. Tehdy se velmi výhodná a státem dotovaná cena energie ze solárů ve srovnání s cenou z roku 2010 prudce snížila. Poklesla z 12 150 korun za megawatthodinu energie dodané ze solárních panelů do veřejné sítě na částku 5500 korun za megawatthodinu. Stát takto ukončil svoji podporu energie z fotovoltaiky.

Brněnský soud se domnívá, že Zemkovi překročili zákon ve snaze získat výhodnější, starší výkupní cenu. „Jádro celé kauzy již od počátku spočívá v naprosté neznalosti technické problematiky týkající se fotovoltaických elektráren ze strany orgánů činných v trestním řízení, které podanou obžalobu postavily na technicky i právně irelevantních skutečnostech,“ uvedl k věci Zemek st. Upozornil, že v kauze bylo vypracováno 20 znaleckých posudků, jež „shodně dokládají“, že elektrárny byly v den udělení licence (31. 12. 2010) dokončené a provozuschopné.

Za něco prý může mráz

Zemek st. tvrdí, že elektrárny mohly dostat licence dříve. Prodlevy vznikly podle něj na straně ERÚ. „Na ERÚ panoval v roce 2010 chaos a zmatek v důsledku přetíženosti úřadu doprovázené nesystematickým a nekompetentním vedením,“ uvedl Zemek st. Podle něj licenční odbor úřadu nebyl schopen řešit žádosti o vydání licencí, tedy povolenek pro zahájení provozu elektráren, v zákonem stanovených termínech a v zákonných mezích.

Se Zemkovými byli odsouzeni i provozní technici, kteří se na vyhotovení revizních prací podíleli. Vitáskovou poslal soud do vězení za to, že zastavila obnovu správního řízení, v němž mohly být Zemkům licence odebrány. Pochybení odmítá a její právní zástupce Josef Lžičař se proti rozsudku na místě odvolal.

Elektrárny Zdeněk-Sun a Saša-Sun se rozkládají v Chomutově na 30 hektarech, tvoří je 70 tisíc solárních panelů a tisíc tzv. měničů. Zemek st. připouští, že jejich stavbu provázely klimatické potíže; mrazy kolem minus 15 stupňů Celsia a sníh. Při kontrole elektráren nebyly podle Zemka právě kvůli chladu zahrnuty některé výkopy a propojeny některé elektrické kabely. Tato kontrola se konala 20. prosince 2010. O dva dny později byly ale elektrárny zapojeny do lokální distribuční soustavy.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!