5. ledna 2014 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Prodej automobilů v USA? Loni nejvyšší od roku 2007

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
New York - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy New York - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

DETROIT Prodej automobilů na americkém trhu loni vzrostl o 7,6 procenta na zhruba 15,6 milionu vozů a zaznamenal nejlepší výsledek od roku 2007. V posledním měsíci roku ale nákupy automobilů kvůli sněhovým bouřím v klíčových oblastech Spojených států celkově stagnovaly. Agentura Reuters to uvedla na základě dnešních zpráv jednotlivých automobilek.

Největší americký výrobce General Motors prodal v prosinci asi 230 000 osobních a lehkých užitkových aut, což bylo o šest procent méně než v posledním měsíci roku 2012. Americká dvojka Ford Motor naopak prodej o dvě procenta zvýšila a trojka Chrysler, kterou vlastní italský Fiat, vykázala nárůst šest procent.

Za celý loňský rok GM prodala 2,786 milionu aut, což bylo o 7,3 procenta více než předloni. Ford zvýšil odbyt o 10,8 procenta a Chrysler prodal o devět milionů vozů více.

Nevyrovnaný prodej japonských aut

Nevyrovnané byly i prosincové výsledky velkých japonských výrobců. Prodej značky Toyota klesl o 1,7 procenta. Nissan odbyt naopak zvýšil o 10,5 procenta a Honda prodala o dvě procenta aut více než před rokem. Za rok se odbyt japonských značek v USA zvýšil tempem od sedmi do devíti procent.

ČTĚTE TAKÉ:

Hyundai zvýšil v prosinci odbyt o šest procent, za celý rok ale jen o 2,5 procenta. Jihokorejská automobilka tak po letech prudké expanze zůstává sedmičkou amerického trhu.

Pokračoval sestup německého Volkswagenu, jehož aut se minulý měsíc prodalo o 23 procent méně než o rok dříve a za rok se jeho odbyt snížil o o sedm procent. Majitele české Škody Auto tak loni na desátou příčku amerického trhu odsunula japonská Subaru.

Úspěšný konec roku

Za prosinec se prodej meziročně zvýšil jen o 0,3 procenta na 1,36 milionu. V celoročním přepočtu to bylo 15,4 milionu, což byl i tak jeden z nejlepších měsíců roku. Automobilky na konci roku zavedly slevy a další nákupní pobídky, aby splnily celoroční plány prodeje.

V listopadu prodej na americkém trhu dosáhl v celoročním přepočtu 16,4 milionu vozů, což bylo maximum od února 2007. Prosinec bývá sice pro automobilový trh nejlepším měsícem roku, tentokrát ale mělo negativní vliv nepříznivé počasí na severovýchodě USA a to, že kvůli letošnímu pozdnímu Dni díkůvzdání zákazníci část obvykle prosincových nákupů vozů přesunuli do předešlého měsíce.

Prodej automobilů v USA se v roce 2009 v důsledku krize propadl na 10,4 milionu, od té doby ale ročně roste o více než milion vozů. Letos se ale všeobecně čeká zpomalení růstu a někteří analytici podle agentury AP předpovídají přírůstek jen o 400,000 vozů.

Lidovky.cz, ČTK
  • 1Diskuse