6. června 2012 14:59 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Pozor na propan-butanové lahve. Mohou bouchat, varuje dodavatel

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Hrnec - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hrnec - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Hlavní tuzemský dodavatel zkapalněného plynu LPG společnost Flaga varuje před bezpečností některých propan-butanových láhví na trhu. Řada subjektů podle něj zanedbává revize a servis láhví. Zhruba každá pátá láhev tak nesplňuje bezpečnostní předpisy, a může být pro uživatele riziková, informovala společnost.

"V České republice užívá propan-butanové láhve skoro půl milionu domácností - ať už na vaření, nebo stále častěji pro grilování, kempování či vytápění chat a chalup," uvedl bezpečnostní poradce společnosti Flaga Jaromír Špičák.

ČTĚTE TAKÉ:

Při dodržování předpisů je podle Špičáka využívání LPG zcela bezpečné. Některé subjekty ale bezpečnost zanedbávají a po naplnění láhve za ni neručí. Spotřebitelé by si měli všímat značení na láhvi, podle kterého zjistí, zda podstoupila revize v předepsaných intervalech.

Bezpečná je pouze ta láhev, u níž byla po naplnění zkontrolována její těsnost a byla naplněna na předepsanou hodnotu na váze a nikoli na objem, uvedl.

Na trhu je v současnosti několik desítek firem, které propan-butanové láhve plní. Bezpečností LPG láhví se intenzivněji začaly zabývat Energetický regulační úřad a Česká obchodní inspekce. Cena plynu LPG se v současnosti pohybuje kolem 18 Kč/l.

Společnost Flaga

Flaga je největším dodavatelem paliva LPG v Česku. Provozuje také síť 60 čerpacích stanic pro automobily s pohonem na LPG. Na českém trhu působí od roku 1993, kdy vznikla jako dceřiná firma rakouské společnosti Flaga GmbH.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK
  • 1Diskuse
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!