Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Průměrná mzda stoupla na 24 tisíc, je nejvyšší v regionu

Ekonomika

  12:56
PRAHA - Průměrná mzda v Česku v letošním třetím čtvrtletí vzrostla meziročně o 562 korun na 24.089 Kč, byla tak vyšší o 2,4 procenta. Reálně po odečtení inflace se zvýšila o 0,6 procenta. Informoval o tom dnes Český statistický úřad.
Peněženka (ilustrační foto)

Peněženka (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Mezičtvrtletně se průměrný výdělek po očištění od sezonních vlivů zvýšil o půl procenta. Podle analytiků mají zhruba dvě třetiny zaměstnanců mzdu nižší, než je statistický průměr.

"Podle očekávání se průměrná mzda v české ekonomice ve třetím čtvrtletí zvýšila jen mírně a nijak se neodchýlila od vývoje v první polovině roku," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

Češi se mají nejlépe v regionu

Tuzemské mzdy podle něj stále drží primát ve středoevropském regionu.
 "Průměrná mzda totiž dosáhla téměř 990 eur a je asi o pětinu vyšší než v Polsku, o čtvrtinu vyšší než na Slovensku a o více než třetinu vyšší než v Maďarsku. Na druhé straně průměrná mzda v ČR nedosahuje ani 30 procent německého průměru," upozornil.

Nejvíc se vydělává v Praze

Průměrná hrubá mzda v Praze v letošním třetím čtvrtletí meziročně stoupla o 152 korun na 30.641 korun, tedy o půl  procenta. Po poklesech v předchozích dvou čtvrtletí jde o nejmenší meziroční nárůst mezi kraji. Přesto je v hlavním městě průměrná mzda dále nejvyšší a celorepublikový průměr převyšuje o 6552 korun.

V podnikatelské sféře se průměrná mzda ve třetím čtvrtletí zvýšila na 24.112 korun, tedy meziročně nominálně o 2,7 procenta a reálně o 0,9 procenta. V nepodnikatelské sféře činila průměrná mzda 23.986 a byla tak meziročně nominálně vyšší o 1,1 procenta. Reálně meziročně ale klesla o 0,7 procenta.

"Je třeba připomenout, že výplaty v nepodnikatelské sféře meziročně reálně klesají již od druhého čtvrtletí 2010. Průměrný plat v nepodnikatelské sféře tak byl ve třetím čtvrtletí 2011 o 126 Kč nižší než průměrná mzda v podnikatelské," dodal ČSÚ.

Od ledna do září dosáhla průměrná mzda 23.726 korun, v meziročním srovnání byla vyšší o 2,2 procenta, tedy o 521 korun. Spotřebitelské ceny se za toto období zvýšily o 1,8 procenta a reálná mzda tak vzrostla o 0,4 procenta.

Platy ve veřejné správě klesají

Podle ČSÚ byl vývoj mezd silně diferencovaný z hlediska hospodářských odvětví. V některých průměrné mzdy výrazně rostly, v jiných nominálně klesaly. Pokles byl již tradičně ve veřejné správě a obraně (0,3 procenta), dále v odvětví kulturní, zábavní a rekreační činnosti (0,2 procenta), významně se snížila průměrná mzda také v profesních, vědeckých a technických činnostech (3,1 procenta).

Naopak nejvíce mzdy vzrostly v odvětvích zásobování vodou, činnosti související s odpadními vodami, odpady a sanacemi (4,5 procenta), činnosti v oblasti nemovitostí (5,1 procenta) a ostatní činnosti (6,1 procenta).

Růst mezd zůstane podle Dufka umírněný i v příštím roce. "Zhoršování vyhlídek ekonomiky povede k mzdové zdrženlivosti v podnikatelské sféře, takže nějaké větší navyšování mezd není pro další rok reálné. Veřejný sektor by měl rovněž zůstat mzdově obezřetný, a tak celkově se mzdy v ČR reálně v příštím roce propadnou," uvedl.

Autoři: ,