Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

VIDEO: Konec vrtulí a turbín? Vědci úspěšně otestovali ‚letadlo‘ poháněné iontovým větrem, letělo nehlučně

Ekonomika

  15:30
BOSTON / PRAHA - Tiché letadlo jako revoluce v létání? Inženýři z Massachusettského technologického institutu (MIT) postavili a vyzkoušeli letoun, který se obejde bez pohyblivých součástek. K pohonu není zapotřebí motor, vrtule, turbíny ani trysky, letadlo si vystačí s elektricky nabitými částicemi vzduchu.

Návrh letadla s iontovým pohonem. foto: Massachusetts Institute of Technology

Nový vynález inženýrů z MIT může být v budoucnosti alternativou k dronům a lehčím letounům, která jsou poháněna fosilním palivem. Využití iontového pohonu v kombinaci se spalovacím systémem by pak mohlo stát u vzniku hybridních osobních a nákladních letadel. Informaci o úspěšně otestovaném letounu zveřejnil technologický institut na svém webu.

Začal nejdelší komerční let světa. Letadlo míří ze Singapuru do New Yorku, ve vzduchu bude 19 hodin

„Toto byl první úspěšný let letadla bez pohyblivých částí pohonného systému. Potenciálně tento pokus otevřel nové a neprobádané možnosti letadel, které jsou tišší, mechanicky jednodušší a neprodukují emise při spalování,“ řekl Steven Barrett, docent letectví a astronautiky na MIT.

Letadlo je poháněno díky iontovému větru. Tento fyzikální princip vzniká tím, že se vysokým napětím zionizují molekuly vzduchu mezi dvěma elektrodami. Tyto nabité molekuly putují od jedné elektrody k druhé, při tomto pohybu narážejí do okolních molekul a tím vytvářejí tah. Výhodou této technologie je také fakt, že je naprosto tichá. A to díky tomu, že nevyžaduje pohyb žádnách součástek.

Nápad ze Star Treku

Podle Stevena Barretta za jeho myšlenkou na tiché letadlo stojí také seriál Star Trek, který sledoval již od dětství. Zaujal ho futuristický letoun, který bez námahy cestoval prostorem a nevydával téměř žádný zvuk.

Američanka musela utopit křečka, aby ji pustili do letadla

„To mě přimělo přemýšlet, že by ve vzdálené budoucnosti letadla nemusela mít vrtule nebo turbíny. Měla by spíše být jako raketoplány ve Star Treku, které produkují pouze modrou záři a tiše kloužou vzduchem,“ dodal Barrett.

Po devítileté cestě, kdy se Barrett věnoval vývoji letounu, přišly na řadu letecké testy v tělocvičně. Letadlo poháněné iontovým větrem úspěšně uletělo 60 metrů, tedy celou délku tělocvičny. Tím však vývoj nekončí, tým inženýrů nyní bude pracovat na zvýšení efektivy návrhu tak, aby vyráběl více iontového větru s menším napětím.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...