Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Putinovu tiskovku navštívil rekordní počet novinářů. Mluvilo se i o výlovu z Bajkalu

Média

  16:00
MOSKVA - Rekordní novinářskou účastí se ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin mohl pochlubit při každoroční tiskové konferenci v moskevském Středisku mezinárodního obchodu. Na jeho nejspíš poslední setkání s novináři před prezidentskými volbami přišlo 1640 redaktorů ruských i zahraničních médií. Státní agentura TASS zvlášť upozornila, že připuštěni byli i zpravodajové amerických rozhlasových stanic financovaných vládou USA, které Moskva nedávno zařadila na seznam „zahraničních agentů“.

Tisková konference v Moskvě. Putin potvrdil kandidaturu na ruského prezidenta. Do voleb půjde jako nezávislý. foto: Reuters

Okázalá mediální show, na hony vzdálená tiskovým konferencím pořádaným na Západě, byla tradičně věnována vnitropolitickým tématům. Ze zahraničních účastníků dostali slovo novináři z Číny, Kazachstánu, Iráku, USA a Ukrajiny. Příležitost položit dotaz dostali jako vždy i žurnalisté z opozičních médií, tentokrát to byla rozhlasová stanice Echo Moskvy a internetová televize Dožď.

Soukupova nástěnka jako soudobé kádrování. Ovčáček spolupracoval, Horáček nikoli

Její zpravodajkou byla na tiskové konferenci Xenija Sobčaková, dcera někdejšího Putinova mentora a petrohradského starosty Anatolije Sobčaka. Televizní moderátorka, považována v ruských konzervativních kruzích za skandální celebritu, nedávno ohlásila kandidaturu v prezidentských volbách, které se uskuteční příští rok v březnu.

Poprvé tak na bilanční tiskové konferenci promluvila osoba, která se postavila Putinovi ve volebním souboji, i když boj to z její strany bude nepochybně beznadějný. Nikdo nepochyboval, že prezident dá Sobčakové slovo. Putin si přitom neodpustil dotaz, zda šestatřicetiletá blondýna klade otázku jako novinářka nebo jeho protikandidátka.

Dotaz, který se týkal státem řízeného postihu ruských opozičních politiků, Putin odbyl standardním odkazem na ukrajinský příklad, který Kreml často používá jako odstrašující doklad chaosu a extremismu. Rusové si nic takového nepřejí a režim nikdy nic takového nedopustí, ujistil kremelský šéf Sobčakovou.

Moskevský starosta Sergej Sobjanin už před tiskovou konferencí označil Putinovo setkání s novináři za hlavní politickou událost roku. Množí se ale náznaky, že dosavadní podoba tiskové konference ruskému vedení už nevyhovuje.

Široké spektrum otázek a odpovědí postrádá údernost a dává prostor exhibicionistům a poloamatérům z okrajových médií. Putin musel vysvětlovat stanovisko vlády k výlovu rybovitých obratlovců v Bajkalu, k početnímu stavu porodních asistentek na venkově, k budování mostu v Ulan-Ude nebo k havarijnímu bytovému fondu v Karélii.

Stále častěji se tak objevují náznaky toho, že Kreml po prezidentských volbách svou praxi komunikace s veřejností změní. O možnosti, že by budoucí prezident převzal twitterovou praxi svého amerického kolegy, se prý zatím v Kremlu nemluví.

Autor: