Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Radičová: Za problémy Řecka musí trpět i banky, které selhaly

Evropa

  10:46
Členské státy eurozóny, jež nedodržují společná pravidla, by měly podle slovenské premiérky Ivety Radičové postihnout sankce. „Země, které jsou v problémech, přitom nemohou mít stejné hlasovací právo jako státy, které se mají finančně skládat na řešení tohoto problému,“ dodává.

Iveta Radičová foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

"Pokud banky špatně odhadly situaci v zemi, svými rozhodnutími a půjčkami způsobí kolaps, tak by se měly podílet na jeho řešení," říká v rozhovoru pro LN Iveta Radičová, původní profesí socioložka, která po nedávných volbách řídí slovenskou vládu.

LN Slovensko šetří stejně jako ostatní evropské vlády. Ale pokud jde o postoj k Řecku a snahu omezit v Evropské unii hlasovací práva předlužených zemí, zastáváte postoj, jaký vždy mělo Německo. A německá vláda vás za to ještě občas kritizuje. Nebojujete v Evropě bitvu za Německo?

Nebojujeme bitvu za Německo. Bojujeme za standardní hodnoty každodenní existence lidí. Myslím to vážně a není to fráze. Dnes už otázka nezní jaký stát a zda stát. Dnes zní otázka tak, jak zabezpečit základní spravedlivost fungování společnosti tak, abyste zachovali lidskou důstojnost na jedné straně a umožnili dostatečný prostor na rozvoj podnikání a podnikatelského ducha na druhé straně, protože to je motor společnosti.

Švédům se to daří přes regulativy státu, Anglosasům se to daří v rámci vytvoření pravidel soutěže a posunutím státu do minimální role. Nakonec ale mají z hlediska efektivnosti stejné výsledky.

LN Ve střední Evropě včetně Slovenska ale máme silný stát, vysoké daně, a ne tak štědré sociální zabezpečení jako ve Švédsku.

My na Slovensku ne. Máme 19procentní rovnou daň.

LN Pokud ale připočítáme i různé odvody na zdravotní a sociální pojištění, jde dohromady o vysoké daně, ať už se nazývají jakkoliv.

Pokud to myslíte takto, tak ano. Víte, nejspravedlivější sociální zabezpečení je příjem z práce, který vám umožní žít důstojným způsobem života. Pokud to nahrazujeme různými dávkami a přerozdělováním mezi sebou, tak je to vždycky dočasné nebo částečné řešení. Nikoliv náhodou se ty dávky nazývají přídavky. Není to plnohodnotná náhrada příjmu.

Iveta Radičová

LN Ve vašem vládním prohlášení stojí, že vláda zavede takzvaný odvodový bonus, což prosazuje váš koaliční partner, strana Sloboda a solidarita. Jde vlastně o jednotnou sociální dávku pro každého ve výši 185 eur měsíčně. Zavedete ho?

V programovém vyhlášení vlády máme, že vyhodnotíme, zda je možné aplikovat tento model, a zavádět ho budeme za podmínek finanční neutrality a s ohledem na znevýhodněné sociální skupiny.

LN Vy tam ale opravdu máte napsáno zavedeme.

Ano, já vám jen vysvětluji, co se tím myslí. Zavedeme ho, pokud to bude finančně neutrální a nebude to mít dopad na znevýhodněné sociální skupiny. Pokud to bude dopracované do této podoby. Zatím je situace odlišná.

LN To znamená, že s tím nepočítáte?

Ne, to mě takto nechytejte za slovo. To není fér. Řešíme dopady ekonomické krize, máme osmiprocentní deficit, zavést v této situaci odvodový bonus pravděpodobně nesplní podmínku, že to bude finančně neutrální.

LN Zároveň poměrně razantně zvyšujete daně. Chcete tak získat 770 milionů eur.

Co je razantní? Zvyšuje se DPH o jedno procento a není to částka výrazná.

Pokud zrušení třiceti daňových výjimek, které byly v systému, považujete za razantní zvýšení daní, je to vaše interpretace. Když placení daní z odpisů berete jako výrazné zvýšení daní, tak prosím. Ale jde spíše o spravedlivé úpravy výjimek, které byly úplně neopodstatněné.

Například neplacení sociálních odvodů z určitých typů smluv, ze kterých plyne jediný příjem. Proč by lidé pracující na takové smlouvy neměli platit důchodové pojištění a měli se na ně skládat ostatní zaměstnanci? Pokud jde o zvýšení spotřební daně, pokládám to za spravedlivější než zdanit práci. Solventnější skupiny mají i vyšší spotřebu.

Iveta Radičová

LN Vaše vláda má jedno specifikum. Je v ní kromě koaličních partnerů i ministr zahraničí Mikuláš Dzurinda, který je předsedou SDKÚ–DS, a je tak váš stranický nadřízený. Jako ministr zahraničí je ale váš vládní podřízený. V kterých situacích je šéf on a v kterých naopak vy?

Jsem premiérkou Slovenské republiky. Mám poslední slovo v rozhodnutích, která se týkají řízení tohoto státu, vyplývá to z mých kompetencí. Pokud jde o stranickou půdu, pan Dzurinda je předseda a já jsem místopředseda SDKÚ–DS. Poslední slovo v naší straně má ale prezidium SDKÚ–DS a tam máme oba stejný hlas.

LN Chtěla jste se stát prezidentkou, teď jste premiérkou. Nezkusíte kandidaturu na prezidentský úřad za tři a půl roku znovu?

Víte, co chci zkusit? Přivést tuto zemi za čtyři roky k volbám. To je zatím všechno. Mám povinnosti jako premiérka na čtyři roky, a ne zrovna lehké. To je to, nad čím denně přemýšlím a čím řídím každé svoje rozhodnutí.

LN Takže o tom neuvažujete?

Pro mě je to daleko, velmi daleko.

Celý rozhovor se slovenskou premiérkou naleznete v sobotním vydání deníku

Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.