Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Blízký východ

Ráje pro praní špinavých peněz? „Bohaté“ Emiráty a „nuzný“ Pákistán

Peníze (ilustrační foto)

Peníze (ilustrační foto) foto: Shutterstock

LONDÝN/PRAHA - Nejdřív práce, potom zábava. To platí i pro peníze pocházející z nelegální činnosti. Ty je potřeba nejdříve řádně vyprat a sehnat jim „čistý rodný list“. Teprve potom si můžou kriminálníci začít nelegální peníze začít bez obav užívat.
  20:13

Nejlepší cestou je přitom je vyvést peníze za hranice, což vysledování původu peněz značně zkomplikuje. Podle serveru Business Insider teď britská vláda identifikovala deset nejoblíbenějších destinací, kam se kriminální živly vydávají, když chtějí peníze vyprat.

K určení nejoblíbenějších zemí k praní špinavých peněz britské galérky, jí přitom posloužila výše zabavených zločineckých aktiv z těchto států za posledních pět. Jejich celková výše za tuto dobu přitom dosáhla asi 600 (asi 23 miliard korun) milionů liber.

Podle ministerstva financí je však číslo mnohem větší. Spoustě lidem se totiž daří pátrání vyhnout.

10. Nigérie
Před nedávnem byl v Londýně zatčen bývalý nigerijský ministr pro ropný průmysl. Důvodem bylo právě praní špinavých peněz. Problém korupce, včetně uvnitř nigerijské vládě, je dlohotrvající. Například v žebříčku vnímání korupce neziskové organizace Transparency International skončila z celkového počtu 174 zemí Nigérie na 136. místě.

9. Ostrov Man
Ostrov Man je znám především jak daňový ráj, kde platí nulová korporátní daň a daň z příjmů ve výši 20 procent. Evidentně jde i o pěkné místo, kde jde vyprat špinavé peníze. Letos bylo například zatčeno sedm lidí, kteří jsou podezřelí, že zde „vyčistili“ asi 21 milionů liber.

8. Britské Panenské ostrovy
Oblíbenou destinací je i více než 50 malých karibských ostrovů známých jako Britské Panenské ostrovy. Kromě toho, že jde opět o daňový ráj, jsou tyto ostrovy rovněž méně ochotné zveřejňovat údaje o místních společnostech.

U případů praní špinavých peněz bude trestná i jejich příprava

7. Kypr
Podle listu The Independent mají na Kypru i přes nedávnou krizi uloženy miliony dolarů v hotovosti stále Rusové. Přes bankovní systém ostrova se přitom mají prát peníze pocházejících z obchodů se zbraněmi na Blízkém východě a výnosy z nelegální činnosti moskevské mafie.

6. Hong Kong
Podle místní policie roste kriminální činnost včetně deliktu praní špinavých. Zatímco loni šetřila policie 4 případy, kdy se mělo jednat asi o 245 milionů hongkongských dolarů, tak jen během první poloviny letošního roku šlo skoro o dvojnásobnou částku.

5. Lichtenštejnsko
Jestli něco oblíbené „prádelny“ spojuje, tak je to že jde často i o daňové ráje. V minulosti byl malý stát na hranicích Švýcarska a Rakouska oblíbenou destinací mezi zločinnými gangy z Ruska, Itálie či Kolumbie. V posledních letech se ale přístup místní vlády mění a ta je mnohem více ochotná se domluvit se zeměmi, které pátrají po nelegálně nabitém majetku svých občanů.

4. Španělsko
Země, která dříve bývala oblíbeným místem, kam odcházeli britští gangsteři strávit důchod, už tolik přívětivá také není. Od loňského roku zde například na stálé bázi funguje britský Úřadu pro vymáhání výnosů (ARA), který se vyhledáváním majetku zabývá.

Z mola za mříže. Slavnou krásku vězní kvůli praní špinavých peněz

3. Švýcarsko.
Švýcarsko je mezi zločinci třetí nejoblíbenější destinací. Země, která se proslavila pověstným bankovním tajemstvím, se rovněž dala do boje i s praním špinavých peněz. Podle tamní bankovní asociace je potírání praní špinavých peněz společně s bojem proti financování terorismu jedním z jejích hlavních cílů.

2. Pákistán
Pákistán nemá ve finančním svět zcela dobrou pověst. Jednak jde o zemi, ze které pochází část zdrojů pro financování terorismu a rovněž jde o oblíbenou destinaci , jak „vybělit“ peníze. Na vině je přitom několik faktorů. Chabý dohled, absence vlády práva a nedostatek kapacit pro vyšetřování finančních deliktů.

1. Spojené arabské emiráty
Vítězství však míří na arabský poloostrov. Jedno z největších světových finančních center totiž láká kromě seriózních byznysmenů i kriminální živly. To však nemusí mít dlouhého trvání. Podobě jako ve Španělsku i tady začal fungovat Úřada pro vymáhání výnosů, kdy si obě země pomáhají vypátrat a vypořádat se s nepoctivci.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!