11. září 2007 9:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Rakousko: jiný pohled na energii

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 45Diskuse
solární elektrárna - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy solární elektrárna - ilustrační foto. | foto: ČTK

ČESKÉ BUDĚJOVICE Místo dalšího, masivního rozšiřování výstavby obnovitelných zdrojů energie by měl stát spíše investovat do energetických úspor. S tímto požadavkem přichází překvapivě energetický regulační úřad E-Control v sousedním Rakousku, které dosud patřilo právě v oblasti podpory ekologické výroby elektřiny k evropské špičce.

Obnovitelné zdroje elektřinu prodražují Důvod je údajně jednoduchý. „Výstavba obnovitelných zdrojů se nezadržitelně rozšiřuje. Méně potěšitelná je ale zpráva, že se také kvůli tomu zároveň zvyšuje celková cena elektrické energie,“ řekl na tiskové konferenci ve Vídni předseda E-Controlu Walter Boltz.

Ceny energií podle druhu výroby

Zdroj energie     Cena za jednu kWh
Biomasa                             3,81 Kč
Větrná turbína                    2,15 Kč
Klasická výroba                  1,49 Kč*

* Průměrná cena jedné kilowatthodiny, za niž se obchoduje na energetické burze.

Jedna kilowatthodina vyrobená využitím biomasy podle něho například stojí 13,8 centu, zatímco na energetické burze se platí v průměru za kilowatthodinu jen 5,4 centu. Také elektřina z větrných elektráren je oproti elektřině z klasických zdrojů zhruba o 2,4 centu dražší, a rozdíl tedy musí být dotován, podobně jako třeba u elektrické výroby ze slunečních kolektorů.

Rakousko letos dotovalo výrobu elektřiny v obnovitelných zdrojích částkou 286 milionů eur (osm miliard korun), v příštím roce by to však mělo být v přepočtu na koruny už devět miliard. „Tyto zvyšující se náklady se už musejí zastavit, jinak nás v budoucnu čeká velký problém,“ tvrdí Boltz.


Další podrobnosti o
alternativních zdrojích energie
si přečtěte v dnešním vydání deníku

 

  • 45Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!