Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Rakousko se nechystá plně otevřít trh s prací

Ekonomika

  19:41
PRAHA - Rakousko se nechystá letos plně otevřít svůj pracovní trh lidem z nových členských států EU a bariéry zachová až do konce dubna 2011. Po jednání s českým premiérem Mirkem Topolánkem to dnes prohlásil rakouský kancléř Werner Faymann. Češi a občané dalších unijních nováčků musí mít v Rakousku pracovní povolení. Svůj trh práce si chrání i Německo, Dánsko a Belgie.

Český premiér Mirek Topolánek (vlevo) se v Praze setkal se svým rakouským protějškem Wernerem Faymannem. foto: ČTK

"Principiálně chceme přechodná opatření tak, jak byla nastavena, také vyčerpat," řekl Faymann s tím, že je to vnitropolitické rozhodnutí jeho země. Spolkový kancléř dodal, že Rakousko už přijalo opatření, která volný pohyb pracovníků zlepšují. Zmínil se například o vědcích a odbornících.

Se záměrem Vídně prodloužit moratorium na volný pohyb pracovních sil prý Topolánek vyjádřil nesouhlas. "Nicméně nám to nezpůsobuje vážné problémy, protože nenaplňujeme ani ty pendlerské smlouvy, které dnes existují," dodal premiér s tím, že tuto otázku považuje za psychologickou záležitost Rakušanů.

Pracovní trh ve "staré" Unii je stále uzavřen
Většina starých států unie občanům zemí, které rozšířily EU v květnu 2004, své pracovní trhy uzavřela. Obávala se přílivu levnějších sil. Podle loňské analýzy se tyto obavy ale nepotvrdily. Před pěti lety pustily volně pracovníky z nových členů unie na své pracovní trhy jen Británie, Irsko a Švédsko. Postupně se k nim přidávaly další státy.

Překážky nyní platí ve čtyřech zemích. Vedle Rakouska zřejmě maximálně využije možnost přechodného období pro ochranu svého pracovního trhu i Německo. O prodloužení na další dva roky by měly obě země rozhodnout do letošního května. Němci od ledna uvolnili svůj pracovní trh alespoň pro vysokoškoláky z nových členských zemí. Dánsko již oznámilo, že svůj pracovní trh uvolní od května a očekává se, že i Belgičané tak učiní v průběhu letošního roku.

Špidla bariéry kritizuje
Pokud budou chtít svá místa nadále chránit, budou to muset zdůvodnit Evropské komisi. Eurokomisař Vladimír Špidla, který má na starosti zaměstnanost, bariéry v minulosti opakovaně kritizoval. O odstranění bariér v pohybu pracovních sil v EU jednali minulý týden unijní ministři práce a sociálních věcí na neformálním zasedání v Luhačovicích. České předsednictví na něm vyhlásilo, že se bude snažit tyto překážky přinejmenším rozvolnit.

Topolánek s Faymannem také jednal o ekonomických problémech v Evropě a energetice. V této souvislosti rakouský kancléř zopakoval, že jeho země je proti jaderné energii. "Netýká se to jen Temelína, ale jaderné energie jako takové," připomněl častý bod sporů mezi oběma státy.

Faymann se dnes v Praze setkal také s prezidentem Václavem Klausem. Hovořili spolu o vzájemné spolupráci obou států a o finanční a hospodářské krizi, uvedl v prohlášení Hrad. Ve stejný den byl v Rakousku český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který stálé radě Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) představil priority českého předsednictví EU.
Autoři: ,

Rodinný dům se zahrádkou
Rodinný dům se zahrádkou

Hornická, Stříbrná Skalice, okres Praha-východ
2 880 000 Kč