Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Rakušané chtějí paragraf na český 'atomový proud'

Ekonomika

  13:31
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Rakouské ekologické organizace údajně konečně přišly na způsob, jak by bylo možné zcela zamezit dovozu elektřiny z českých jaderných elektráren do Rakouska.

Jaderná elektrárna Temelín. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Podle důkladného právního rozboru, jehož výsledky představili zástupci organizací Greenpeace a Global 2000 na tiskové konferenci ve Vídni, by měl mít každý stát EU právo na rozhodnutí, zda zcela zakáže import takzvaného atomového proudu.

ČTĚTE TAKÉ:

Jak evropské směrnice, tak předpisy Světové zdravotnické organizace totiž údajně umožňují státům, aby i na volném evropském trhu omezily či zakázaly dovoz zboží, jehož výrobu považují za nebezpečnou pro lidské zdraví nebo životní prostředí.

A protože Rakousko považuje za nebezpečné právě atomové elektrárny, mělo by mít právo zamezit také importu elektřiny z cizích jaderných reaktorů.

Nebezpečná výroba

"Pokud se například Česko či Slovensko ohánějí tím, že energetická politika je plně v kompetenci národních států, pak musí mít i Rakousko svobodnou volbu v tom, zda připustí dovoz atomového proudu," řekl vedoucí rakouských Greenpeace Alexander Egit.

Tento předpoklad protiatomových aktivistů údajně vychází z právního rozboru renomované právní kanceláře. Aktivisté jsou navíc přesvědčeni, že pokud by se k zákazu importu atomové elektřiny připojilo i sousední Německo, znamenalo by to těžkou ránu pro jadernou lobby v celé Evropě, zejména ale v těch státech, které chtějí stavět nové reaktory.

Na prosincové schůzce o "protiatomové politice" chce proto Greenpeace donutit rakouskou vládu, aby zákaz dovozu atomové elektřiny uzákonila a jednala o stejném opatření i s německými kolegy. "Byl by to opravdový průlom v boji proti atomové energetice," domnívá se Egit.

Problém je totiž v tom, že i v bezjaderném Rakousku pochází až šest procent elektřiny z jaderných zdrojů, a to právě prostřednictvím importu.

Země zejména na jaře vyváží velké množství proudu ze svých vodních elektráren, když ale při nižším stavu řek elektrárny nepracují na plný výkon, proud se naopak dováží, a to i ze států s jadernými zdroji, včetně Česka.

Život bez atomu

Rakouští aktivisté ale tvrdí, že se Rakousko dokáže bez atomu zcela obejít, také import lze údajně zabezpečit tak, aby dovážená elektřina nepocházela z jádra. ´

Technicky sice není možné v evropské síti oddělit atomovou a neatomovou elektřinu, podle návrhu Greenpeace by ale obchodníci museli pro Rakousko nakupovat proud nikoliv na anonymní energetické burze, ale pouze od konkrétních výrobců, zaručujících příslušným certifikátem "neatomový" původ svého proudu. Už dnes řada firem takové certifikáty nabízí.

Podle mluvčího společnosti ČEZ Ladislava Kříže má ale rakouský návrh na uzákonění zákazu dovozu "atomové elektřiny" jen minimální šanci na úspěch. "To by bylo zcela proti politice Evropské unie, která naopak usiluje o liberalizaci a propojení energetického trhu," řekl LN Kříž.

Navíc podle něj není jasné, jak by Rakušané konkrétně zdůvodnili, proč se k nim atomový proud nesmí dovážet. "Z hlediska dopadů na životní prostředí jsou na tom totiž jaderné elektrárny určitě mnohem lépe než třeba uhelné, ale i plynové zdroje," uvedl Kříž.

Otázkou zůstává, nakolik bude usilovat o možnost zákazu atomového dovozu Německo, které se rozhodlo do roku 2022 odstavit všechny své reaktory, z toho šest bloků odstavilo už po havárii v japonské Fukušimě.

Podle odborníků totiž právě nadcházející zima prověří, nakolik se Německu podaří zajistit náhradu za odstavené bloky prostřednictvím dodávek elektřiny ze zahraničí, včetně České republiky.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!