Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Razie v ČEZ a J&T. Evropská komise zabavila mobily a počítače

Ekonomika

  12:58aktualizováno  15:00
PRAHA - Evropská komise v ranních hodinách spustila razii ve společnostech ČEZ a J&T. Brusel firmy podezřívá, že mohly narušit hospodářskou soutěž na českém trhu, což mohlo vést k zvyšování cen energie. Obě firmy odmítají, že by se účastnily jakéhokoli protiprávního jednání.

Sídlo společnosti ČEZ foto: ČTK

Letadlo s dvaceti kontrolory Evropské komise přistálo v Praze v půl deváté ráno. Krátce poté se rozdělili do tří týmů, které v 9.30 nastoupily do centrál ČEZ, Severočeských dolů a J & T. Asistovali jim lidé z domácího Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

O tomto typu zásahu standardně nebývá předem nikdo informován. Přestože jde o firmu s dominantní rolí státu informován nebyl premiér ani ministr financí. Zasahující úředníci Evropské komise podle některých zdrojů zabavili vedoucím manažerům mobilní telefony a začali hned kopírovat data z počítačů. Ve vedení ČEZ je v této chvíli zapečetěno třináct kanceláří. Na místě jsou kromě kontrolorů i týmy firemních právníků.

Podle Bruselu mohly obě firmy narušit hospodářskou soutěž na českém trhu, které mělo vést k posílení role ČEZ. Domnělé protiprávní jednání může zahrnovat i vyloučení konkurence, uvedla komise. 

ČEZ: Je to důsledek růstu společnosti
"Evropská komise sdělila jako důvody pro zahájení kontroly to, že má informace, že ČEZ se mohl pokusit omezit rozvoj hospodářské soutěže na velkoobchodním trhu s elektřinou," uvedl mluvčí skupiny ČEZ Ladislav Kříž. Dodal, že komise konkrétně v odůvodnění zmiňuje, že by ČEZ mohl vytvářet překážky projektům elektráren konkurentů, že by mohl být zapojený do omezování obchodu s hnědým uhlím nebo že by mohl ovlivňovat ceny na českém velkoobchodním trhu s elektřinou.

Zástupce ČEZ k tomu uvedl, že společnost kontrolu chápe jako logický důsledek jejího růstu. Doplnil, že je ale přesvědčena o tom, že veškeré její kroky na trhu s elektřinou jsou v souladu se "zákony, pravidly i dobrými mravy".

Vizitka společnosti ČEZ

- česká energetická skupina, patří k desítce největších energetických skupin v Evropě

- hlavním předmětem podnikání společnosti je výroba, rozvod a obchod s elektrickou i tepelnou energií a těžba uhlí

- majoritním akcionářem firmy je stát

Šetření zástupců Komise v sídle firmy J&T potvrdil mluvčí společnosti Petr Málek. Podle něj kontroloři navštívili kanceláře Energetického a průmyslového holdingu, což je dceřiná firma J&T a PPF.

Vizitka společnosti J&T

- česko-slovenská investiční skupina

- společnost se zaměřuje na korporátní investice (především v energetice a strojírenství), privátní bankovnictví a finanční služby, realitní development a další služby (zdravotnictví, leteckou business dopravu, média a sport)

- v říjnu zahájil činnost Energetický a průmyslový holding (EPH), který je společným podnikem v oblasti energetiky a průmyslu skupiny PPF, skupiny J&T a bývalého partnera J&T Daniela Křetínského

Pokud by se podezření z porušení hospodářských pravidel potvrdilo, může Evropská komise oběma firmám udělit pokutu, která může dosahovat citelné části mnohamiliardových tržeb obou společností.

Brusel nicméně upozorňuje, že razie ještě nemusí znamenat, že obě firmy skutečně pochybily. "Evropská komise respektuje právo společností na obhajobu, zejména jejich právo na slyšení v řízení, které proti nim Komise vede," dodala EK s tím, že zatím není schopna odhadnout délku celého vyšetřování.

Zatím není ani jasné, jak dlouho bude celé šetření trvat. "Není stanovena nejzazší lhůta pro ukončení dokazování protisoutěžního jednání," uvedla Komise.

Obdobná šetření Evropské komise se na území Česka uskutečnila už dvakrát. Jak uvedl mluvčí ÚOHS Kristián Chalupa, jedno z nich se týkalo oblasti poštovních služeb, druhé se uskutečnilo v polovině loňského roku v oblasti kosmetiky a čistících prostředků.

Podle informací Eura.cz začala komise vyšetřovat ČEZ a J&T na základě stížnosti společnosti Czech Coal. Skupina Czech Coal již dříve uvedla, že společný postup J&T a ČEZ může prohloubit nerovnováhu na trhu s výrobou elektrické energie a na trhu hnědého uhlí. Na počátku července pak oznámila, že podá podnět Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a evropskému antimonopolnímu úřadu.

Společnost Czech Coal kritizovala transakce kolem koupě společnosti International Power Opatovice finanční skupinou J&T. Ta podepsala smlouvu o koupi všech aktiv britské Internetional Power v ČR za 22,5 miliardy korun letos v polovině června. Získala elektrárnu Opatovice a akciové podíly společnosti International Power v Pražské teplárenské a Energotransu. J&T současně oznámila, že 48,67 procenta akcií Pražské teplárenské obratem prodá energetické firmě ČEZ. Prodej společnosti International Power Opatovice finanční skupině J&T nedávno bez podmínek schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který obchod posuzoval více než dva měsíce.

Autoři: , ,

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...