11. ledna 2010 13:56 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řebíčkův Viaomont už vlastnil kde kdo. Teď ho ovládne Strabag

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Září 2006: Mirek Topolánek sestavuje vládu. V křesle ministra dopravy usedá někdejší spolumajitel společnosti Viamont Aleš Řebíček (ODS). Po jeho nástupu do funkce začíná firma prosperovat a získává množství státních zakázek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Září 2006: Mirek Topolánek sestavuje vládu. V křesle ministra dopravy usedá někdejší spolumajitel společnosti Viamont Aleš Řebíček (ODS). Po jeho nástupu do funkce začíná firma prosperovat a získává množství státních zakázek | foto: Lidové noviny

PRAHA Stavební společnost Strabag stojí před ovládnutím firmy Viamont DSP, která se zabývá dopravním stavitelstvím. Strabag dosud ve firmě ze skupiny Viamont kontroloval přes Dálniční stavby Praha poloviční podíl.

"Dochází k prodeji 50 procent akcií společnosti Strabag," uvedl mluvčí společnosti Viamont DSP Richard Bauer.

Obchod ale musí ještě schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Viamont již v roce 2008 prodal svou firmu Viamont Cargo společnosti OKD, Doprava, kterou ovládá firma New World Resources Transportation. Se skupinou Viamont bývá spojován bývalý ministr dopravy za ODS Aleš Řebíček.

Tržby Viamontu DSP v roce 2008 překročily čtyři miliardy korun, o rok dříve činily 3,5 miliardy korun. Zisk firmy se předloni zvýšil na 294 milionů korun ze 192 milionů v roce 2007.

Strabag je podle hodnoty tržeb za předloňský rok čtvrtou největší stavební firmou v Česku. Za rok 2009 firma odhaduje tržby na 14,65 miliardy korun, zatímco v roce 2008 utržila 17,94 miliardy. Strabag je součástí stejnojmenného rakouského koncernu.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz