1. prosince 2015 17:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Český boom skončí kvůli Německu. Pro exportéry i celou ekonomiku

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 19Diskuse
Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Nebývalý boom českého vývozu, který pomáhá rekordně rostoucí ekonomice, brzy narazí na své možnosti. A pomalejší tempo bude mít na svědomí především zhoršující se hospodářský výkon našeho největšího obchodního partnera – Německa.

Ani celá česká ekonomika pak nebude schopna udržet současný více než čtyřprocentní růst. V příštím roce bude podle stávajících odhadů činit zhruba 2,5 procenta.

Předpoklad „pozvolného zpomalování tempa českého vývozu“ na začátku nového roku vyplývá z Indexu exportu, který je společným dílem Asociace exportérů a analytiků Raiffeisenbank.

Místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk odhaduje, že ještě letos export vzroste až o šest procent a dosáhne celkové rekordní úrovně 3,8 bilionu korun. V příštím roce ale budou vývozci rádi, když další růst exportu nebude nižší než dvě procenta.

Podle hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské stojí za předpokládaným zpomalením především pokles zakázek z Německa. Světová média už delší dobu připomínají, že tamní ekonomika je na tom hůře, než se zdá na první pohled. V letošním třetím čtvrtletí vzrostla v meziročním srovnání o pouhých 0,3 procenta.

Německo přitom zatím nijak nebrzdila ani kauza Volkswagen či uprchlická krize. List Financial Times vidí problém v dlouhodobě nedostatečných německých investicích do infrastruktury, nedostatku kvalifikovaných pracovních sil a byrokracii.

Rusko není řešení

Z aktuálního hlediska ale mohou být důležitější jiné problémy, na něž upozorňuje deník The Wall Street Journal – tedy hospodářské zpomalování Číny a nedostatek peněz v dalších mimoevropských zemích.

Německo je totiž stejně jako Česko silně orientované na export.

Pro české vývozce by mohlo být řešením hledání dalších mimoevropských trhů. Otto Daněk ale připouští, že ani v Rusku, ani na Blízkém východě se toho vzhledem k ekonomickým a geopolitickým krizím příliš očekávat nedá. Helena Horská vidí naději pro české vývozce třeba na trzích severní Ameriky.

Poznamenává ale, že dobývání trhů mimo Evropu je velmi dlouhodobou záležitostí.

  • 19Diskuse


Jan Žižka

Autor

Jan Žižkajan.zizka@lidovky.czČlánky


HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.