11. ledna 2010 15:56, aktualizováno  21:22 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Řidiči kamionů na Slovensku vítězí, Fico odložil vybírání mýta

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Autodopravci blokovali 11. ledna silnici I/50 mezi Trenčínem a napojením na dálnici D1 na protest proti novému systému elektronického výběru mýta. V řadě tam stálo na 90 kamionů a dalších aut.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autodopravci blokovali 11. ledna silnici I/50 mezi Trenčínem a napojením na dálnici D1 na protest proti novému systému elektronického výběru mýta. V řadě tam stálo na 90 kamionů a dalších aut. | foto: ČTK

BRATISLAVA Slovenský premiér Fico ustoupil protestujícím dopravcům a odložil výběr mýta na silnicích 1. třídy do konce ledna. Autodopravci v reakci na to odvolali protesty proti mýtu v ulicích slovenských měst. Ještě odpoledne přitom kamiony blokovaly dopravní tepny a policie vyhrožovala odebíráním řidičských průkazů.

Pozastavení výběru mýta se týká silnic první třídy, které tvoří většinu z více než 2000 kilometrů zpoplatněných úseků. Výběr poplatků za jízdu po dálnicích a rychlostních komunikacích bude pokračovat bez přerušení. Na zpoplatněných úsecích první třídy se má objevit označení, že silnice podléhají placení mýta.

Vláda rovněž ustoupí požadavku protestujících nákladních přepravců na snížení spotřební daně z nafty. Kabinet podle premiéra navrhne snížení této daně přibližně o pětinu. Očekávaný výpadek příjmů státu ve výši 100 milionů eur (2,6 miliardy Kč) by mělo pokrýt zrušení dvou ministerstev a další šetření. Cena nafty na čerpacích stanicích by podle Fica po snížení daně měla klesnout na 1,01 eura (26,40 Kč) ze současných 1,14 eura za litr.  

Ministerstvo dopravy by také podle Fica mělo předložit návrh na výrazné snížení pokut za přestupky v souvislosti s mýtným, například za nesprávné zadání údajů do palubní jednotky. Tento postih by se měl zmírnit ze 1655 eur na 120 eur. Fico však popřel, že by k ústupkům vládu přiměl protest řidičů kamionů.

Mýtné na Slovensku

Povinnost platit mýtné na vybraných úsecích silnic měla od 1. ledna platot motorová vozidla s hmotností nad 3,5 tun. Zpoplatněno je 397 kilometrů dálnic, dále 173,82 kilometru rychlostních komunikací a 1461,49 kilometru silnic první třídy. Dohromady je to více než 2032 kilometrů silnic

Bratislava byla zablokovaná pět dní

Desítky kamionů pokračovaly pátým dnem blokádou části Rožňavské ulice ve směru do centra Bratislavy. "I dnes ráno nám obyvatelé Bratislavy přinesli horký čaj nebo kávu, řidiči mnoha aut, která jela kolem, podepsali i petici," zhodnotil situaci jeden z protestujících řidičů kamionů Slavomír Lamper.

V Košicích zase nespokojení řidiči náklaďáků z košického, trebišovského a michalovského regionu obsadili dva pruhy čtyřproudové silnice, provoz ale zatím blokáda výrazněji neovlivnila. Nákladní vozidla stála na košické Jižní třídě, která je hlavním tahem na Maďarsko. Policie proti protestujícím nezasáhla, postupně ale zaznamenávala evidenční čísla vozů. Auta totiž stála na úsecích, kde je zákaz stání.

Kromě protestů zkomplikovalo zavedení mýtného i situaci na hraničních přechodech, kde se tvořily kolony vozidel čekajících na palubní jednotky, které registrují ujeté kilometry. Na přechodu Svrčinovec - Mosty u Jablunkova mezi Českou republikou a Slovenskem dnes dopoledne z české strany čekalo zhruba 70 kamionů, ještě ráno jich bylo asi 200

Policie chtěla odebírat řidičáky

Na zablokování dopravy v celém Slovensku chtěla reagovat i policie tresty pro řidiče kamionů. Podle policejního prezidenta Jána Packy jim hrozilo zadržení řidičského oprávnění až na dva roky.

"Trpělivost došla, začíná realita. Domluvy skončily, přicházejí sankce," řekl Packa dnes odpoledne. Dodal, že běžný život občanů je podle něj přednější než zájem soukromých dopravců. Protestující by podle něj mohli zpomalováním provozu znepříjemnit život nejen ostatním řidičům, ale například omezit i jízdu sanitek. "Pokud chtějí bojovat nadále, je tu právo na stávku a také shromažďovací právo," uvedl policejní prezident.

Zástupci dopravců odvolali protesty
Proti zavedení systému mýta od minulého týdne protestovali hlavně malí a středně velcí autodopravci, kteří tvrdí, že systém je nepřipravený, má několik nedostatků a zvyšuje jim náklady. Zástupce nespokojených dopravců Rudolf Páleš dnes ČTK řekl, že po ústupcích vlády dopravci odvolali protesty. Nyní se chtějí ještě dohodnout s policií, aby je za omezování dopravy v předchozích dnech nepostihovala. 

Fico ke kompromisu ohledně mýtného systému odpoledne došel společně se zástupci Národní dálniční společnosti, Sdružení silničních dopravců Česmad Slovakia či rafinerské společnosti Slovnaft.

Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz